Header Ads

Tutuklu ÇHD'li Avukatların 10 Saatlik Sohbet Hakları 2,5 Saat Olarak Kullandırılıyor


Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi avukatlar, cezaevinde hukuksuzlukla karşı karşıya. Kandıra 1 No'lu F Tipi Hapishanesi'nde tutulan avukatların haftada 10 saatlik sohbet hakkı gasp ediliyor. Sohbet hakkını haftada 2,5 saat kullandıran cezaevi idaresi, avukatların kimlerle birlikte sohbete çıkacaklarına da kendisi karar veriyor.

Cezaevi idaresinin bu uygulaması, Adalet Bakanlığı'nın 22 Ocak 2007 tarihli ve 45/1 Sayılı Genelgesine aykırılık teşkil ediyor. Bu genelgeye göre, haftada 10 saat olması gereken ve tutuklu/hükümlülerin idareye bildirdikleri listedeki isimlerle birlikte kullanma hakkına sahip oldukları sohbet hakkı gasp ediliyor.

Kandıra 1 No'lu F Tipi Hapishanesi'nde bulunan ÇHD üyesi avukatlardan Günay Dağ, avukatına gönderdiği mektupta, cezaevi idaresinin sohbet hakkını 2,5 saat ile sınırlandırdığını ve sohbet gruplarını kendisinin belirleyerek, her ay değişmesi gerekirken değiştirmediğini anlattı.

Günay Dağ, 26 Şubat'ta avukatına gönderdiği mektupta şunları aktardı: "Geçtiğimiz hafta Mart ayı boyunca birlikte sohbete çıkmak istediğimiz kişilerin listesini idareye bildirmiştik. Ancak bugün hapishane idaresinin ne bizim ne de diğer tutuklu/hükümlülerin bildirdiği listeleri kabul etmediğini öğrendik. Yani şu anda daha önceki listeye göre sohbete çıkarılıyoruz. Normal uygulamaya göre sohbet grupları her ay değişirken bu kez değişmemesinin sebebi, idarenin bize, avukatlara tecrit içinde tecrit uygulama isteği. Hapishane idaresi, biz avukatların diğer tutuklu/hükümlülerle iletişim kurmamızı engellemek istiyor."

Avukat Günay Dağ'ın avukatı İlknur Alcan, cezaevi idaresinin ÇHD'li avukatlara yönelik bu hukuksuz uygulamasına karış infaz hakimliğine başvuru yaparak, itirazda bulunacağını açıkladı.

NE OLMUŞTU
İşçi direnişlerinden HES davalarına, kentsel dönüşüm mağdurlarından gözaltında kayıplara, işkence ve polis kurşunuyla çocuklarını kaybeden ailelere kadar pek çok mağduriyet davasını üstlenen ve mücadelelere hukuki destek veren Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi avukatlar, 21 Ocak'ta "DHKP-C üyesi oldukları" iddiasıyla tutuklanmıştı.

ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı'nın da aralarında bulunduğu 9 avukattan erkekler Kandıra 1 No'lu F Tipi Hapishanesi'nde, kadın avukatlar ise Bakırköy Kadın Hapishanesi'nde tutuklu bulunuyor.

(etha)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.