Header Ads

Tutuklu Öğrenci Arkadaşları İçin TBMM'de Toplantıya Katılan Öğrenci de Tutuklandı: 40 Yıla Kadar Hapisleri İstendiDenizli'de eylem yapan üniversiteliler, hâkimin serbest bırakmasına rağmen savcılığın itirazıyla tutuklandı. Tutuklanan öğrenciler arasında CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’nın davetlisi olarak TBMM’ye giden Okan Karakuş da var. Öğrenciler için talep edilen ceza, 40 yıl hapis.

Radikal'den İsmail Saymaz'ın haberine göre, Denizli Pamukkale Üniversitesi’nde (PAÜ) okuyan Okan Karakuş, iki yıl önce bir grup arkadaşıyla Tutuklu Öğrencilerle Dayanışma İnisiyatifi olarak CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’nın davetlisi olarak TBMM’ye gitmişti. Karakuş, bu ziyaretten bir yıl sonra aynı akıbeti yaşadı. Bir gösteriye katılan Okan Karakuş dahil 25 gence, hâkimin "delil yok" diyerek serbest bırakmasına rağmen savcının itirazıyla tutuklama kararı çıktı.

Kürt siyasi tutuklular 12 Eylül 2012’de açlık grevi başlatmıştı. PAÜ’lü öğrenciler 2 Kasım 2012’de Kürtçe "Tutsaklara özgürlük" yazılı pankartla yürüyüş yaptı. Grup özel güvenlikçiler tarafından engellenince kavga çıktı. İddiaya göre öğrenciler taş attı, 12 güvenlikçi yaralandı, iki durak ve iki reklam panosu hasar gördü.

Denizli Savcısı İlhami Ceyhan, 30 genci "yasadışı örgüt adına suç işlemek, örgüt propagandası, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu"na muhalefet ve "etkin direnme"den tutuklanmaları için 5 Kasım’da 1. Sulh Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. Mahkeme, öğrencileri tutuksuz yargılanmaları için serbest bıraktı.

Savcı Ceyhan tutuksuz yargılama kararına ertesi gün itiraz ederken hâkimle hukuk tartışmasına da girdi.

101 sanıklı dava 
İtiraz, Denizli 6. Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul görünce 13 Kasım’da 25 öğrenci hakkında yakalama kararı çıktı. Dosya da TMK 10. Madde ile yetkili İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi. Savcı Hüseyin Alaybey, hazırladığı toplam 101 sanıklı iddianameyi 8 Şubat 2013’te İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sundu. Böylece sanıklar hakkında 40 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Dava 28 Mart’ta başlayacak.

Hâkim: Taş atıldıysa kime zarar verdi?
Hâkim gençleri serbest bırakırken gerekçelerini şöyle sıraladı, “Örgüte üye olduklarına, örgüte bilerek ya da isteyerek yardım ettiklerine dair delilin bulunmaması; 2911 sayılı yasanın tutuklanmayı gerektirmemesi; taş attıklarına dair görüntü olmayıp atar pozisyonda olmamaları, taş attıklarına dair delilin olmaması; taş atmış sekiz öğrencinin hangi müştekiye ne zarar verdiğinin tespit edilmemiş olması; öğrenci olmaları; maddi zararın miktarı; serbest bırakılan öğrencilerle arasındaki delil durumunun aynılığı...”

Savcı: Tüm Denizli’nin kamu vicdanına
Savcı, tutuksuz yargılamaya itiraz ederken hâkime de şu yanıtları verdi:

(Taş varsa bile atmadılar) “Mukavemetin oluşması için illa taşların atılması gerekmediği kanaatindeyiz.” (Attılarsa da zarar belli değil) “12 güvenlikçinin yaralandığı, birçok araca ve kamu malına zarar verildiği aşikârdır. Bu zararlar gökten gelen taşlarla oluşmamıştır.” (Maddi zarar belirsiz) “Denizli’de terör örgütü adına gerçekleştiren bu eylem kamu vicdanında derin yaralara neden olmuştur.”

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.