Header Ads

Venezuela Devlet Başkanı Yardımcısı Maduro: Devrimimiz Her Zamankinden Daha Hazır ve Güçlüdür



Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez'in ölümünün ardından ülke genelinde güvenlik tedbirleri alındı. Ordu birlikleri ve polisin herhangi bir olaya mahal vermemek için önemli noktalarda konuşlandırıldığı bildirildi.

Konuya ilişkin açıklama yapan Savunma Bakanı Diego Molero, "Anayasanın ve hukukun koruyucusu silahlı güçler, askerler, ülkenin birliğini muhafaza etmek için üzerine düşeni yapacaktır" dedi.

Chavez'in kendisinden sonra ülke yönetimini devralmasını istediği Devlet Başkanı Yardımcısı Nicolas Maduro da "İçinden geçilen bu hassas dönemde tedbirin elden bırakılmayacağı" yönünde açıklamada bulundu. Ülkede bir süredir, muhalif çevrelerin Chavez’in ölümünü fırsat bilip sokak gösterileri düzenleyebileceği yorumları yapılıyordu.

Nicolas Maduro, televizyondan canlı yayınlanan toplantıda açıklamalarda bulundu. En üst düzey askeri ve siyasi liderleri bir araya getiren Maduro, Yasser Arafat örneğini vererek, Chavez'in kanser hastalığının düşmanlarının saldırısı olduğunu söyledi.

Maduro, "Şundan hiç bir şüphemiz yok ki, ileri bir tarihte oluşturulacak araştırma komisyonu, Chavez'in hastalığının düşmanları tarafından düzenlenen bir saldırı olduğunu ortaya çıkartacak" dedi.

Ayrıca Maduro ABD’li bir askeri ateşenin hükümete karşı askeri komplo kurmaktan sınırdışı edildiğini belirtti. Devlet Başkan Yardımcısı Nicolas Maduro, olası karşı devrimci girişimlere karşı hazır olduklarını belirtti: "Devrimimiz her zamankinden daha hazır ve güçlüdür, Amerikan emperyalizminin ve vatan düşmanı oligarşinin bayları bunu bilsinler."



Venezuela Dışişleri Bakanı Elias Jaua, Devlet Başkanı Hugo Cavez'in cenaze töreninin Cuma günü yapılacağını açıkladı. Venezuela hükümeti Hugo Chavez'in ölümü nedeniyle 7 günlük yas ilan etti.

Chavez'in son iki haftasını geçirdiği Karakas'taki Venezula Askeri Akademisi önünde toplanan halk, mum yaktı ve saygı duruşunda bulundu.

Venezuela’ya 1999’dan beri liderlik eden Hugo Chavez’in hayatını kaybetmesinin ardından başkent Caracas başta olmak üzere ülke genelinde halk sokağa çıktı.

 (etha/reuters)


Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.