Header Ads

Vicdani Retçi Ali Fikri Işık İle Dayanışma İnisiyatifi: 7 Gündür Açlık Grevinde Olan Işık Serbest BırakılsınVicdani Retçi Ali Fikri Işık ile Dayanışma İnisiyatifi, Edirne Askeri Cezaevi'nde açlık grevinde olan Işık'a destek için AKP İstanbul il binası önünde basın açıklaması yaptı.

"Tutuklu Vicdani Redçi Ali Fikri Işık'a özgürlük" pankartının açıldığı eylemde, İnisiyatif adına açıklamayı Vicdani Redçi Muhammet Serdar Delice okudu.

Delice, Vicdani Redçi Ali Fikri Işık'ın 9 Haziran 2012'de Diyarbakır'da bir otelde asker kaçağı olduğu gerekçesi ile gözaltına alınarak tutuklandığını ve Edirne Askeri Ceza ve Tutukevi'nde 4.5 ay tutuklu kaldığını hatırlattı. Işık'ın tahliye edildikten sonra askere gitmediğini, ancak duruşmalara katıldığını kaydeden Delice, sevk edildiği askeri mahkemede "askere elverişlidir" raporu verildiğini söyledi. Edirne Askeri Mahkemesi'nde görülen davada 1 yıl 15 gün hapse mahkum edilen Işık'ın "firar ettiği" iddiasıyla tutuklanarak, Edirne Askeri Cezaevi'ne konulduğunu anımsattı.

'YAŞANANLAR DEVLET TERÖRÜDÜR'
Işık'ın bu hukuksuzluğu protesto etmek için tutuklu olduğu 27 Şubat'tan beri açlık grevinde olduğunu hatırlatan Delice, "Bu süreçte yaşananlar bir devlet terörü ve hukuk tanımamazlık olmakla birlikte bir insanlık suçudur. Bizler vicdani redçiler olarak bugüne kadar alakasız suçlarla yargılandık. Cezaevlerinde yıllarca hürriyetimiz gasp edildi. İşkence seansları ve ikna odalarından geçtik" dedi.

Ali Fikri Işık şahsında bütün vicdani redçileri temsilen AKP önünde olduklarını duyuran Delice, "Yılmadık, yorulmadık ve davamızın takipçisiyiz. Cezacıların cezalarından korkmuyoruz. Savaşın değil barışın yanındayız. Şiddetin değil insanlık onurunun yanındayız" şeklinde konuştu.

'ANALARIN AĞLAMAMASI İÇİN SİLAH TUTMUYORUZ'
Delice, AKP ve Meclis'e ise şöyle seslendi: "Sizler sıcacık yataklarınızda yatarken, hiçbir suçu olamayan arkadaşlarımız ya sivil ölüme terk edilmiş ya da Ali Fikri Işık gibi hürriyetinden yoksun bırakılmıştır. Bizler öldürmemek için, silah tutmamak için, anaların ağlamaması için çaba sarf etmekteyiz. Siz kanunların uygulayıcıları ve koruyucularını ivedilikle göreve davet ediyoruz. Arkadaşımız Ali Fikri Işık'ı derhal serbest bırakın."

'BABAM HUKUKSUZLUĞA KARŞI 7 GÜNDÜR AÇLIK GREVİNDE'
Tutuklu Vicdani Redçi Ali Fikret Işık'ın oğlu Arda Işık, babasına yapılanan hukuksuzluk olduğunu vurguladı, bunu kabul etmeyeceklerini söyledi. Işık, babasının 7 gündür açlık grevinde olduğunu hatırlattı.

Eylem "Askere gitme kardeş kanı dökme", "Barış için Vicdani Red" sloganlarının atılmasıyla sona erdi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.