Header Ads

'3 Çocuk Yapan Kadın 6 Yıl Erken Emekli Olabilir'Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelikçalışan kadına erken emeklilik getiren azami çocuk sayısının 3'e çıkabileceğini söyledi. 3 çocuk yapan kadın 6 yıl erken emekli olabilecek.

Sosyal Güvenlik Yüksek Danışma Kurulu Toplantısı'na katılan Bakan Çelik, "Şu andaki uygulamada 2 çocuk ile ilgili bir uygulamamız var. Bu 3 çocuğa çıkabilir" dedi.

Bakan Çelik'in sözünü ettiği '2 çocuk için erken emeklilik hakkı' konusu 2010 yılında yayınlanan bir SGK Tebliğine dayanıyor.

Tebliğe göre kadınlar iki çocuğa kadar her bir çocuk için 2 yıl erken emeklilik hakkı kazanabiliyordu.

Bakanlık nüfus artışını desteklemek amacıyla geçtiğimiz günlerde bir tasarı hazırlamış, ancak yararlanabilmeyi sağlayacak azami çocuk sayısı bu tasarıda belirtilmemişti. Şimdi bu sayının üçe çıkması bekleniyor.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Tezel, "Konu hem sigortalı hem sigortasız bütün kadınları kapsıyor. Hepsine aynı hak gelecek" diyor.

Heyet değerlendirecek
''Çalışmalar, doğum izinlerinin arttırılması üzerine mi yürütülüyor'' sorusu üzerine de Bakan Çelik, bir çocuk doğuran kadına 2, 2 çocuk doğruna da 4 yıl borçlanma hakkı bulunduğunu hatırlatarak şunları söyledi:

Şahsen bu konuyla ilgili ben şunu söyleyebilirim kişisel görüşüm olarak. Başbakanımız gelecekteki nüfus yapısı açısından asgari 3 çocuğun ne kadar önemli olduğu vurguluyorlar. Bu konu bir başlık olabilir. Şu anda 2 çocuk 3 çocuğa çıkabilir. Ama bu kişisel bir görüş. Heyetin yapacağı değerlendirmede bu konular ele alınacak Başbakan'a arz edilecek.''

(Ayşegül Akyarlı Güven/WSJ)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.