Header Ads

Ankara Emniyeti'nde 'İşkence ve Kötü Muamele' İddiası: Çırılçıplak Soyup, Dövdüler


Ankara Barosu, Cinayet Büro Amirliği'nde gözaltında olan üç şüpheliye işkence ve kötü muamele yapıldığı iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltında bulunan üç şüphelinin “işkence ve kötü muamele gördüğü” öne sürüldü. Savcılığa suç duyurusunda bulunan Ankara Barosu’nun dilekçesinde, “şüphelilerin çırılçıplak soyulduğu, dövüldüğü, makatına cop sokulduğu ve tazyikli su tutulduğu” öne sürüldü. Emniyet kaynakları ise iddiaları yalanladı.

30 Mart’ta savcılığa suç duyurusunda bulunan Ankara Barosu’nun dilekçesinde olayın ayrıntılarına yer verildi. 30 Mart günü baroya Cinayet Büro Amirliği’nde şüphelilere işkence yapıldığına dair ihbar geldiği belirtilen dilekçede, “Avukat Hikmet Balkan Tunalı ve Avukat Mustafa Kaymak tarafından Cinayet Büro Amirliği’nde gözaltında bulunan şüpheli müvekkilleri ile görüştürülmediklerini ve hatta Tunalı’nın zorla dışarı çıkarıldığını ve dışarıda da darp edildiğini bildirmişler ve bu konuda Ankara Barosu Avukat Hakları Merkezi’nden yardım talebinde bulunmuşlardır” denildi.

Yardım talebi üzerine Avukat Kaymak’ın, Baro Genel Sekreteri Orhan Şimşek ve Yönetim Kurulu Üyesi Erol Aras ile Cinayet Büro’ya gittiği belirtilen dilekçede, Cinayet Büro’da görevli polislerin, şüpheli Aziz M’nin Avukat Kaymak ile görüşmek istemediğini, bu nedenle görüştürmeyeceklerini söylediği anlatıldı.

Dilekçede, Aras ile görüştürülmesine izin verilen şüpheli Aziz M’nin, “Bana işkence yapıldı. Sürekli dövüldüm ve kötü muamele gördüm. İşkence yapan kişileri teşhis edebilirim” dediği iddia edildi. Dilekçeye göre, bu sırada ağlayan Aziz M, şunları öne sürdü: “Kısa boylu, tıknaz, seyrek saçlı, bıyıklı bir görevli beni çırılçıplak soydu. ‘Sen delikanlıymışsın. Başkasının suçunu üstüne alıyormuşsun, şimdi seni ben bir s.. de delikanlılığını elinden alayım’ diyerek işkence yaptı. Bu nedenle avukatım ile görüşmek istemediğimi söylemek zorunda kaldım. İşkencenin devam edeceğinden korktum. Bu nedenle barodan avukat çağrılmasına karşı çıkmadım. İfademin yüzde 70’i kendi beyanım değil. Korktuğum için bu imzalamak zorunda kaldım.”

Dilekçeye göre, aynı şekilde Avukat Tunalı da şüpheli müvekkilleri İbrahim G. ve Hıdır K. ile görüştü. Bu iki kişi, avukatlarına ise “İşkence gördüm. Makatıma cop sokuldu. Darp edildim. Soğuk tazyikli su tutuldu” dedi. Bu görüşmede kendi kendini yaraladığına dair tutanağın zorla imzalattırıldığını söyleyen İbrahim G’nin boynunda gözle görülür iz bulunduğu belirtildi.

Avukat Tunalı’nın konuya ilişkin soruşturma savcısına yazılı olarak başvurduğu ancak savcının kabul etmediği ifade edilen dilekçede, bunun üzerine başsavcılığa suç duyurusunda bulundukları kaydedildi.

‘Soruşturma başlatılsın’
Dilekçenin sonuç kısmında, işkence ve kötü muamele iddiaları ile ilgili soruşturma başlatılması talep edilerek, Cinayet Büro Amirliği’nde gözaltında bulunan Hıdır K., İbrahim G. ve Aziz M’nin çok acil olarak başsavcılığa getirtilerek işkenceyle ilgili ifadelerinin alınması, hastaneye sevk edilerek rapor aldırılması istendi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.