Header Ads

Cumartesi Anneleri'nin 419. Buluşması: Barış İstiyoruz, Kayıplarımızı da..Cumartesi Anneleri, 419. kez Galatasaray Meydanı'nda bir araya geldi. Kayıplarının bulunmasını ve faillerinin cezalandırılmasını isteyen kayıp yakınları ve insan hakları savunucuları, bu hafta 1 Nisan 1996'da kaybedilen Talat Türkoğlu'nun dosyasını açtı. Eyleme, Türkoğlu'nun Edirne'de yaşayan ailesi de katıldı. Kayıp yakınları, "Barış istiyoruz, kayıplarımızı da! Barış istiyoruz, hakikati de! Barış istiyoruz, adaleti de! Barış istiyoruz, demokrasiyi de!" dedi.

'İŞKENCECİ KATİLLER HESAP VERECEK'
Bu haftaki oturma eyleminde ilk konuşmayı, Türkoğlu ailesinin avukatı Gülizar Tuncer yaptı. Talat Türkoğlu'nun sosyalist kimliğinden dolayı 12 Eylül ve sonraki dönemlerde birçok kez gözaltına alındığını hatırlatan Tuncer, "Bu yüzden gözaltına alındığı haberini aldığımız anda tüm birimlere başvuruda bulunduk. Ama tüm kayıp vakalarında olduğu gibi kendisine ulaşamadık" dedi. Daha sonra JİTEM itirafçısı Kasım Açık'ın ifadelerinin ortaya çıktığını söyleyen Tuncer, "Talat, Edirne'de jandarma tarafından kurulan askeri çadır kentte Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırımı'ın da aralarında bulunduğu JİTEM mensuplarınca işkenceli sorgudan geçirildi. Cesedi daha sonra Meriç Nehri'ne atıldı. Bu itirafa rağmen yaptığımız başvurular, savcılık tarafından işleme konulmadı. Türkiye, AİHM'de mahkum edildi ama Talat halen kayıp" dedi. Tuncer, konuşmasını, "İşkenceci katiller hesap verecek" sözleriyle tamamladı.

'AMCAM SOSYALİST OLDUĞU İÇİN ÖLDÜRÜLDÜ'
Talat Türkoğlu'nun yeğeni Nazmi Türkoğlu, "Amcam, sosyalist kimliğinden dolayı kaybedildi. 17 bin yurtsever de haklarını savundukları için aynı akıbete uğratıldı. Amcamı sağ olarak bulamayacağımızı biliyoruz. Ama kemiklerinin bulunmasını, sorumluların cezalandırılmasını istiyoruz. Onun yürüttüğü davayı sahipleniyoruz" diye konuştu.

'BİZİM DE SESİMİZİ DUYUN'
Gözaltında kaybedilen Murat Yıldız'ın annesi Hanife Yıldız, Hasan Ocak'ın babası Baba Ocak'ın kızkardeşinin cenazesinin dün kaldırıldığını hatırlattı. Yıldız, hükümet tarafından yargı paketleri açıldığını, barış adı altında kimi adımların atıldığını ancak kendilerinin hiçbir şekilde görülmediğini söyledi. Yıldız, "Biz bu meydanda yıllarca barış istediğimizi haykırdık. Biz de barış için sorumluluk almak istiyoruz. Ama bizim de sesimizi duyun" dedi.

Talat Türkoğlu'nun kardeşi Münibe Türkoğlu da "17 yıldır umutla bekledik. Annem gözü açık gitti. Ne olur, herkes bizimle empati kursun. Biz barış istiyoruz. '20 yıldır bu kadınlan ne yapıyor' diye sorsalardı, 20 yıldır kimse öldürülmezdi" diye konuştu.

'TALAT TÜRKOĞLU BAŞVURUDA BULUNMAMIŞ!'
İHD İnsan Hakları Şubesi adına bu haftaki basın açıklamasını Meryem Göktepe okudu. Talat Türkoğlu'nun gözaltında kaybedildiğini yine bir Cumartesi eyleminde duyurduklarını hatırlatan Göktepe, "Onu devletin bütün birimlerine sorduk. Hukuki girişimlerde bulunduk. Dönemin İçişleri Bakanı Ülkü Güney, 'Bu konuda Talat Türkoğlu'nun sözlü veya yazılı bir müracatı olmamıştır' deme pişkinliği gösterdi" dedi.

Uluslararası belgelere göre kayıpların soruşturulması için harekete geçmeyen yetkililerin de sorumlu olduğunu vurgulayan Göktepe, "Talat Türkoğlu'nu kaybedenlerin, onun kaybedildiği ve faillerin korunduğu iklimi yaratanların yargılanmaları için, yurttaşı düşman gören devlet politikalarının yerini insan onuruna saygının temel alınacağı barış politikalarına bırakması ile mümkün olacaktır. Bu nedenle; barış istiyoruz, kayıplarımızı da! Barış istiyoruz, hakikati de! Barış istiyoruz, adaleti de! Barış istiyoruz, demokrasiyi de!" dedi.

Kayıp yakınları, 420'nci eylemde buluşmak üzere oturma eylemini sonlandırdı. (etha)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.