Header Ads

Daha Önce İçki ve Sigara Satabilen 42500 Esnaf Artık Satış Yapamayacak


Türkiye genelinde bakkal, market, büfe gibi 42 bin 500 iş yerinde artık içki ve sigara satışı yapılamayacak.

1 Nisan'a kadar ruhsatlarını yenilemesi gereken 170 bin bin esnaftan yüzde 25'i yani 42 bin 500'ü ruhsatlarını yenileyemezken, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, "Kaçak içki ve sigara satışı artacak" dedi.

Tütün mamulleri ve alkollü içkilerin satışına ilişkin ruhsat yenileme süresi dün itibariyle sona erdi.

TESK Başkanı Palandöken, düne kadar içki ve sigara satışı yapan 170 bin esnafın yüzde 25'inin yeni ruhsat alamadığına dikkat çekti.

Bu işyerlerinin ruhsat uzatımı için gerekli ücreti yatırmalarına karşın, belediyelerden 'işyeri açma ruhsatı' alamadıkları için içki ve sigara satış ruhsatlarını yenileyemediklerini belirten Palandöken, "Belediyelerin işgüzarlıkları nedeniyle; kimi camiye, okula, yola olan mesafeleri kimi imar durumu, kimi 'kentsel dönüşüm bölgesinde yer alma' gibi gerekçelerle işyeri açma ruhsatı alamadılar. Böyle olunca da Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme ve Denetleme Kurumu'na bu belgeyi sunamadıkları için artık içki ve sigara satışı yapamayacaklar" dedi.

42 bin 500 esnafın içki ve sigara satamamasının 'kaçak' satışları artıracağına vurgu yapan Palandöken, bu durumun hem halk sağlığını tehlikeye atacağını hem de devletin vergi kaybı anlamına geleceğini söyledi.


(Aysel Alp / Hürriyet)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.