Header Ads

'Demir Leydi' Margaret Thatcher İçin Cenaze Töreni Düzenlendi


İngiltere'nin geçen hafta vefat eden eski başbakanı Margaret Thatcher için cenaze töreni düzenlendi. İngiltere'nin başkenti Londra'nın sokakları ve özellikle cenaze töreninin yapıldığı St. Paul Katedrali'nin önü, sabah saatlerinden itibaren tarihi törene şahit olmak isteyenler tarafından dolduruldu.

İngiliz Parlamentosu'ndaki St. Mary Kilisesi'nde gece boyunca tutulan eski başbakanın naaşı, yerel saatle 10.00'da (TSİ 12.00) buradan çıkarılarak, Thatcher'ın 11 yıl boyunca hem çalışma ofisi hem de evi olarak kullandığı başbakanlık konutu ile bakanlıkların bulunduğu Whitehall caddesinden geçirildi.

İngiltere'nin ilk kadın başbakanının naaşı, Trafalgar meydanı, Strand, Fleet caddesi gibi yerleri kapsayan güzergahın bir kısmında cenaze arabasında, bir kısmında ise askerler eşliğinde atların çektiği top arabasında taşındı. Margaret Thatcher'ın tabutu üzerindeki beyaz güller ve çocukları Carol ile Mark Thatcher'ın "Sevgili annemiz, her zaman kalbimizde olacaksın" notu dikkati çekti.


Alkışlayan da oldu, yuhalayan da
Thatcher'ın naaşının top arabasıyla taşınması sırasında konvoyun önündeki askeri bando, Beethoven, Chopin ve Mendelssohn gibi bestecilerin cenaze marşlarını çaldı. Kortejin geçişi sırasında yol kenarında toplanan çok sayıda kişi alkışlarla Thatcher'ı uğurladı. Ancak kimi zaman konvoya küçük cisimler atılması ve bazı kişilerin yuhalaması dikkatten kaçmadı.

Thatcher'ın naaşı geçirilen güzergahın ardından, cenaze töreninin yapıldığı Londra'nın simge yapılarından St. Paul Katedrali'ne getirildi. Türkiye'yi Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in temsil ettiği katedraldeki törene, aralarında İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth ve eşi Ediburgh Dükü Philip, İngiltere Başbakanı David Cameron, çok sayıda İngiliz siyasetçi ve dünya genelinden başbakanlar, bakanlar ve eski liderlerin de bulunduğu yaklaşık 2 bin 300 kişi katıldı.

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth en son 1965 yılında ülkenin eski başbakanı Winston Churchill'in cenaze törenine katılmıştı.


Külleri, eşinin yanına konulacak
St. Paul Katedrali'nde yapılan cenaze töreninde Thatcher'ın hayattayken cenazesinde okunmak üzere seçtiği ilahiler ve İncil'den bölümler seslendirildi. Thatcher'ın 19 yaşındaki torunu Amanda Thatcher ile Thatcher'dan dört dönem sonraki Muhafazakar Parti lideri İngiltere Başbakanı Cameron, İncil'den iki ayrı bölüm okudular.
Katedralde yaklaşık 1 saat süren törenin ardından ise sadece aile ve yakınların katıldığı özel bir törenle Thatcher'ın naaşının yakılarak, küllerinin 2003 yılında vefat eden eşi Denis Thatcher'ın küllerinin de bulunduğu Chelsea Kraliyet Hastanesi'ndeki anıta konulması bekleniyor.

Cenaze töreni sırasında, tarihi saat kulesi Big Ben'in çanı susturuldu ve Tower Bridge'den, Thatcher döneminde yapılan İngiltere'nin Arjantin'i yendiği Falkland Savaşı'nda kullanılan toplardan atış yapıldı.

Başbakanlık ve resmi kurumlardaki Birleşik Krallık bayrakları ise yarıya indirildi.

Cenaze töreni için özellikle ABD'nin Boston kentindeki patlamaların ardından Londra sokaklarında güvenlik artırıldı. Olası protestolara ve olaylara karşı tören için 4 binden fazla polis görev yaparken, polis helikopterleri başkentin üzerinde uçarak güvenliği denetledi.


Thatcher'ın vefatı, politikalarını yeniden gündeme taşıdı
Geçirdiği felç sonrası 8 Nisan Pazartesi günü 87 yaşında Londra'da hayatını kaybeden Muhafazakar Partili Thatcher, 1979-1990 yıllarında İngiltere'nin başbakanlığını yapmıştı.

Thatcher'ın vefatının ardından, savunduğu ve uyguladığı politikalar ülkede yeniden gündeme gelerek tartışıldı.

Serbest pazara ve özelleştirmeye verdiği destek ve Soğuk Savaş'ın sona ermesindeki rolüyle dönemine damgasını vuran Thatcher, özellikle ülkesinin kuzeyindeki bazı şehirlere yönelik uyguladığı kesinti ve vergi artışı politikalarıyla tepki çekmişti.

"Demir Leydi"nin vefatının ardından kesinti politikalarından en çok etkilenen işçi sendikaları ve eski maden işçileri, İngiltere'nin çeşitli şehirlerinde toplanarak kutlamalar yapmıştı.

Üç dönem üst üste başbakanlığa seçilen Thatcher'ın, 1987'deki son seçim zaferinin ardından Avrupa Topluluğu ve vergilerle ilgili görüşleri partisi içinde destek bulmamıştı. Thatcher bunun üzerine Kasım 1990'da başbakanlıktan ve Muhafazakar Parti liderliğinden istifa etmişti.

Lordlar Kamarası'nın üyesi olan ve Barones unvanı bulunan Margaret Thatcher için dönemin Sovyetler Birliği'nden bir gazeteci, uyguladığı katı politikalar ve liderlik özellikleri nedeniyle "Demir Leydi" ifadesini kullanmış ve bu lakap İngiltere'nin ilk kadın başbakanının ismiyle birlikte anılmaya başlanmıştı.

Törende Türkiye'yi Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik temsil etti.

Resmi rakam verilmemekle beraber İngiltere basını  cenaze töreninin 10 milyon sterlin (15 milyon dolar) civarında bir miktara malolacağı bir tahmin yaptı.

Thatcher'ın ailesinin ulaşım, çiçekler ve naaşın yakılması masraflarını ödediği, güvenlik dahil diğer masrafları devletin üstlendiği belirtiliyor.

Thatcher'ın ölümünden sonra mirası hakkında kopan tartışma, cenazesi konusunda da devam etti.

Devlet törenine çok benzeyen askeri tören düzenlenmesinden, Big Ben'in susturulmasına ve maliyetin yüksekliğine kadar pek çok konuda itirazlar yükseldi.

Son olarak iki milletvekili, İşçi Partili Dennis Skinner ve Saygı Partisi'nden George Galloway, cenaze töreni nedeniyle başbakanın mecliste haftalık soru yanıtlama oturumunu iptal etmesine karşı çıktı.

(aa/bbc türkçe/reuters/ap/afp)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.