Header Ads

Demokratik Toplum Kongresi: 'Akil İnsanlar' Öcalan'la da GörüşsünDemokratik Toplum Kongresi (DTK) Olağanüstü Genel Kurulu sona erdi. 20-21 Nisan'da arasında yapılan Genel Kurul'un sonuç bildirgesi açıklandı.

BDP Diyarbakır İl binası Vedat Aydın konferans Salonu'nda düzenlenen basın toplantısında, BDP Kars Milletvekili Mülkiye Birtane Kürtçesini, DTK Daimi Meclis Üyesi Cafer Kan da Türkçesini okudu.

Sonuç bildirgesine göre, Paris katliamında yaşamını yitiren Sakine Cansız, Leyla Şaylemez, Fidan Doğan'a atfedilen Olağanüstü Genel Kurul'da şu kararlar alındı:

"-DTK genel kurulu, başta AB ve ABD olmak üzere tüm uluslararası güçler ve devletler Türk devletiyle PKK karşıtlığı üzerinden kurdukları ilişkiyi gözden geçirme ve PKK'yı terör örgütleri listesinden çıkarması çağrısında bulunur.

-Demokratik çözüm sürecinin ikinci aşaması temel olarak Kürt sorunun çözümü önünde engel yasaların değiştirilmesi ve kaldırılması şeklinde ilerlemelidir. TMK'nın kaldırılması, Yüzde 10 seçim barajının düşürülmesi, Hazine Yardımlarının adil bir hale getirilmesi, Koruculuk sistemine son verilmesi gibi pratik adımlardan oluşan bir demokratikleşme paketinin hazırlanması gerekmektedir. Bu temelde etkin bir çalışmanın yapılması için acil olması nedeniyle belirlenen paketin sürekli gündemleştirilmesi için eylem ve etkinliklerin düzenlenmesi kararlaştırılmıştır.

-Tüm siyasi tutsakların özgürlüğe kavuşması için kampanyalar, mitingler gibi etkinlikler düzenlenmesi karar altına alınmıştır.

DİYARBAKIR CEZAEVİ MÜZE OLSUN
-DTK Genel Kurulu Amed E Tipi Cezaevinin müze yapılaması için eylemlerin yoğunlaşarak sürdürmesine karar altına almıştır.

-Tekirdağ'da 28. gününe giren açlık grevi için kitlesel yaygın eylemler yapılması çağrısında bulunulmuştur.

-DTK kadına yönelik şiddete karşı mücadeleyi temel görevi bilir ve tüm bileşenlerini kadına yönelik şiddete karşı mücadeleyi yükseltmeye davet eder. Özellikle son dönemde Siirt kadına yönelik şiddettin yoğunlaştığı bir yer olmuştur. Genel Kurulumuz bu noktaya özellikle dikkat çeker.

-Demokratik kurtuluş perspektifinin tüm toplumsal kesimlerle paylaşılacağı ve bu sürece dahil olmaları temelinde diyalog, işbirliği çalışmalarının yürütülmesi kararlaştırılmıştır.

HALK TOPLANTILARI YAPILACAK
-Süreci halkla tartışmak ve halkla sürece müdahil olmak için örgütlü olduğumuz en küçük birime kadar her alanda halk toplantılarının programlanması ve hayata geçirilmesini kararlaştırılmıştır.

-Şehit düşüp yerleri bilinmeyen gerillaların, gözaltında kaybedilenlerin, faili meçhul cinayetlere uğrayanların ve toplu mezarların bulunması konusunda ailelere yardımcı olmak ve hakikatleri açığa çıkartmak amacıyla bir komisyonun DTK bünyesinde ve ilgili kurumların katılımıyla kurulmasını kararlaştırılmıştır.

ÖCALAN'A ÖZGÜRLÜK EYLEMLERİ
-Müzakere sürecinin daha sağlıklı yürümesi, barışçıl rolünü daha etkin oynayabilmesi ve Kürt halkının temel taleplerinden biri olduğu için Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan'ın öncellikle tüm kesimlerle diyalog kurmasının önünün açılması ve özgürlüğüne kavuşması için yapılan çalışmaları, eylem etkinliklerin sürekli hale getirilmesi karar altına alınmıştır.

-Olası bir geri çekilme sürecinde sorunları yerinde giderecek, müdahale edip bu sürecin sağlıklı bir biçimde işlemesini sağlayacak, tüm yerel dinamikler ve sivil toplum örgütlerinden oluşacak "Süreci İzleme Komitelerinin" kurulması karar altına alınmıştır.

-DTK Genel Kurulu Kürdistan'da inşa edilen karakol, cezaevi çalışmalarının ve koruculaştırma politikasının ivedilikle durdurulması gerekmektedir. Bu temelde başta kadın, gençlik hareketleri olmak üzere demokratik siyasetin tüm kurum ve bileşenlerini bu askeri işgal politikasını yaygın ve radikal bir şekilde protesto eden eylem ve etkinlikler yapılması çağrısında bulunur.

-Önümüzdeki dönemde halkımızın taleplerinin (başta anadilde eğitim, yerel ve kültürel özerklik, kültürlerin ve dillerin kendini yaşatma ve geliştirme hakkı, düşünce ifade ve örgütlenme özgürlüğü vb.) Anayasal yansımalarını ve kendi önerilerimizi kamuoyu ile daha etkin paylaşmamız karar altına alınmıştır.

'AKİL İNSANLAR ÖCALAN'LA DA GÖRÜŞSÜN'
-Kürt sorununun demokratik çözümüne katkı sunmak amacıyla kurulmuş olan akil insanlar heyetine Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan ve KCK yönetimi başta olmak üzere, zindanlarda bulunan PKK'li tutsaklar ile de görüşme gerçekleştirmeleri, demokratik çözüm sürecinin gelişmesi adına bu dinamiklerin de yaklaşım ve değerlendirmelerini Türkiye kamuoyuna yansıtmaları çağrısı yapılması kararlaştırılmıştır.

-DTK Genel Kurulu zorla göçertilen herkesi kendi topraklarına dönmesi için çağrı kararı yinelemiştir.

-Köye dönüşlerle ilgili DTK ve ilgili kurumların bölge geneli çalışacak ve bu konuda yapılması gerekenleri dile getirecek, çıkan sorunlara çözüm arayacak "Köye Dönüşleri İzleme Komitesi" ve DTK bünyesinde Mezopotamya Ekolojik Hareketi kurma karar altına alınmıştır.

-Türkiye ve Kürdistan'ın tüm bölgelerinde "Demokratik Çözüm İçin Alanlardayız" şiarıyla büyük mitingler düzenlemesi karar altına alınmıştır.

(etha/evrensel)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.