Header Ads

Ertuğrul Kürkçü İçişleri Bakanı Güler'e Sordu: ODTÜ'de Kaç Tane Polis Var?BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, TBMM Başkanlığı'na bir dilekçevererek, İçişleri Bakanı Muammer Güler tarafından yanıtlanmak üzere ODTÜ'de yaşanan polis tacizini sordu.

Kürkçü, Eğitim-Sen ODTÜ işyeri temsilcisi ve araştırma görevlisi Mehmet Mutlu'nun 12 Nisan 2013 günü bir öğrencisiyle birlikteyken polis tarafından takip edildiğini, okul kantininde öğrencisiyle yaptığı sohbete kulak kabarttığını, fakülte koridorlarında ve yerleşke içerisinde bu polisin kendilerini takip ettiğini belirttiği dilekçesinde, bunu fark eden Mutlu ve öğrencisinin rektörlükte tutanak tutturduğunu ve ardından şikayet için karakola gittiklerini belirtiyor.

Kürkçü, Mutlu ve öğrencisinin rektörlükte tutanak tutturduktan sonra, üniversiteye ait iki resmi hizmet aracıyla yola koyulduğunu, şikâyetçi olmak üzere karakola giderken araçlarının önünün sivil bir otomobil tarafından kesildiğini belirtiyor.

Araçtan sivil giyimli silahlı kişilerin indiğini belirten Kürkçü, bu kişilerden birinin elinde bulunan silahı, namlusuna mermi sürdükten sonra, üzerlerine doğrultarak ve bağırarak araçlardan inmelerini söylediğini, şikâyetçi olunan kişiyi kendi araçlarına bindirmek istediklerini de belirtiyor ve Güler'in yanıtlaması talebiyle şu soruları soruyor:

Polisin üniversite kampüsü içerisinde silah taşıma yetkisi var mıdır?

Sözkonusu olayda takip eden veya silah çeken güvenlik personeli ile ilgili herhangi bir idari/hukuki soruşturma başlatılmış mıdır?

Polisin, bir akademik personeli veya öğrenciyi kampüs içerisinde takip etmesinin yasadan veya mevzuattan kaynaklı dayanağı var mıdır? Var ise kapsamı ve içeriği nedir?

ODTÜ Kampüsü'nde resmi görevli kaç adet polis bulunmaktadır. Bunların kaç tanesi "üniformalı" kaç tanesi "sivil" görevlidir. Görev tanımları nedir?

(Başka Haber)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.