Header Ads

Hrant Dink Cinayeti Kariyeri: Cinayet Bilgisine İlk Ulaşan Engin Dinç İstihbarat Daire Başkanı OlduTrabzon İstihbarat Şube Müdürlüğü sırasında Hrant Dink'e yönelik yapılacak ilk eylem bilgisine ulaşan ve Erhan Tuncel'i polis muhbiri yapan Engin Dinç, Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı'na atandı.

Dün akşam gerçekleşen atama ile İstihbarat Daire Başkanı Ömer Altıparmak'ın yerine Engin Dinç getirildi.

Ömer Altıparmak'ın da yurtdışında görevlendirileceği belirtildi.

Engin Dinç, Hrant Dink'e yönelik suikast ihbarını ilk alan isim. Dinç, cinayetin planlayıcısı olarak yargılanan Erhan Tuncel'i de Trabzon İstihbarat Müdürlüğü görevi yürüttüğü sırada polis muhbiri yapmıştı.

Dinç, Hrant Dink katledildiğinde Afyon İstihbarat Müdürü idi.

 Dinç, TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu tarafından da dinlenmişti.

Afyonkarahisar Emniyet Müdürlüğü'nde ikinci sınıf emniyet müdürü olarak görev yapan Engin Dinç, geçen yıl birinci sınıf emniyet müdürlüğüne terfi ettirilmişti.

RAMAZAN AKYÜREK DE AYNI GÖREVE TERFİ ETTİRİLMİŞTİ
Trabzon'da Hrant Dink'e yönelik suikast planları yapıldığı sırada görevli olanlar, sonrasında terfi ettirildi. Bunlardan birisi de Ramazan Akyürek'ti. Akyürek, suikast planları yapıldığı sırada Trabzon Emniyet Müdürü'ydü.

Hrant Dink İstanbul'da öldürüldüğünde ise İstihbarat Dairesi Başkanı'ydı.

Dink'in vurulacağı, cinayet öncesinde tam 17 defa ihbar edilmişti.

Zaten Trabzon Emniyeti ve İstihbarat Şube'nin elinde cinayetin nerede, nasıl, hangi silahla yapılacağına varana kadar bilgi vardı.

(etha/Başka Haber)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.