Header Ads

Koç Üniversitesi Ayakta: İşçilerin ve Öğrencilerin Direnişi Devam Ediyor


Sözleşmedeki bitiş tarihi beklenmeden apar topar işten atılan Koç Üniversitesi emekçileri direnişe devam ediyor. “Taşerona hayır, bu kadro bizim” diyen işçiler Rektörlüğün yeni işe aldığı taşeron işçiler okula girmemesi yönünde ikna ediyor.

Güncelleme 23.00

İşçilerin ve öğrencilerin giriş kapısı önündeki direnişleri yarın da devam edecek.

Güncelleme 19.30

Bandista'nın müzikleri ile eyleme devam ediliyor.

Güncelle 17.50

Rektör Umran İnan ile ögrenci ve isçilerin toplantısı sona erdi. Eylem ana kapıda devam ediyor.

Güncelleme 17.40

İşçiler ve öğrenciler konuşuyor: İşçiler olarak bizim sayımız düşürüldü ve sonra verim azaldı denildi. Taşeronu denetleyenler sizi hiç bilgi vermedi mi? Boğaziçi'ndeki gibi bir Taşeron Denetleme Kurulu kurulması mümkün müdür? Baska yerde taseron var diye siz de yapiyorsaniz, bir gun baska yerde ifade ozgurlugu kisitlansa burada da mi kisitlanacak?

Güncelleme 17.20

Rektör Umran İnan: Bütün üniversiteler, firmalar, devlet, basın taşeron ile çalışıyor. Bizim taşeron ile çalışmama şansımız yok. Yeni taşeron temizlik firmamızı seçtiğimiz zaman bu anlaşmayı 90 gün uzatmamıza bir gerek kalmadı. Mavi Yaka ile anlaşmamızı dün imzaladık. Servis elemanları Mavi Yaka'ya, temizlik elemanları Euroserve'e başvurabilirler. İsteyen işçiler bize başvurabilirler, başvuruları değerlendirmeye alınacaktır. İşçiler firmalara başvurabilir ama alınmalarını biz sağlayamayız. Ekonomik boyut ana sebep değil, kadro için gerekli düzenlemeleri yapmamıza imkan yoktur.

Güncelleme 16.40

Rektör Umran İnan şu an alana geldi.  Umran İnan işçilerin sosyal güvence ve kadro talebini dinliyor. Öğrencilerden Büşra Ferligül kapıdaki jandarma gözetimi altında demokratik bir karar alınamayacağını vurguladı.Güncelleme 16.20

Rektör İnan, toplantıda sadece öğrenci, öğretmen ve işçilerin olması şartıyla toplantı yapmayı kabul etti.

Güncelleme 15.30

16.00'da Rektör Umran İnan eylem alanına gelerek işçi ve öğrencilerin taleplerini dinleyecek. Bu nedenler açık dersler ertelendi.

Güncelleme 15.20

Akademisyenler derslerini direnişçi işçilerin yanında verecek. 15.30'da Barış Coşkunüzer Geometrik Topoloji dersini, 16.30'da ise Deniz Yükseker taşeron konusundaki dersini ana kapıda verecek.

Güncelleme 14.30

Koç Üniversitesi Öğrenci Konseyi ortak kurul üyesi Mertkan Torun Öğrenci Konseyi'nin açıklamasını yeterli bulmayarak istifa etti.
Güncelleme 13.50

Ertuğrul Kürkçü: Siz bu kapıdan içeri tekrar gireceksiniz. Öğrenciler mavi yaka ya da beyaz yaka demeden tüm işçilerin yanında olmalıdır.


Güncelleme 13.30

BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü direnişteki işçilere destek olmak için üniversiteye geldi.

Güncelleme 12.20

Öğrenciler topladıkları çöpleri Koç Üniversitesi Öğrenci Meydanı'nda birikiyor.

Güncelleme 12.00

Rektör, öğretim üyelerinin yaptığı baskı sonucu toplantı talebini kabul etti.

Güncelleme 11.45

Rektor ogretim gorevlilerinin gorusme cagrilarina cevap vermeyince ogretim gorevlileri rektorun odasini basti Israrla toplu gorusme talep ediyorlar.Güncelleme 11.30

Rektör Umran İnan öğretim üyeleriyle toplu görüşme yapmayı reddediyor. Hocalar rektör nerde toplanıyorsa oranın önünde toplanma kararı aldı.

Güncelleme 11.15

 Rektor fakultelerle ayri ayri gorusmek istedigini belirten mailler atti, nam-i diger "bol ve yonet" teknigi. Bu talebi kabul etmeyen akademisyenler rektorle toplu gorusme istedi.Rektor cevap vermedi. Akademisyenler kapida.Güncelleme 11.00

Öğrenciler taşeron firmaya geçit vermemek için servis ve dolmuşları tek tek arıyor


Güncelleme 10.40

Alman hastanesinden gelen 5 isci kapidan heri donerek, temizlik icin iceri girmeyerek mucadelemize destek oldular

Güncelleme 10.30

Koc universitesi yeni taseron firmanin iscileri iceri giremeyince alman hastanesindeki KADROLU iscileri okula yonlendiriyor

(başka haber/https://twitter.com/kucalisandestek)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.