Header Ads

Koç Üniversitesi Ayakta: İşten Atılan İşçilerin ve Öğrencilerin Direnişi Sürüyor


Sözleşmedeki bitiş tarihi beklenmeden apar topar işten atılan Koç Üniversitesi emekçileri direnişe devam ediyor. “Taşerona hayır, bu kadro bizim” diyen işçiler Rektörlüğün yeni işe aldığı taşeron işçiler okula girmemesi yönünde ikna ediyor.

Güncelleme 23.30

Kapıda yağmura çamura rağmen nöbet devam ediyor. Yarın sabah 6'da yine kalabalık, güçlü, kararlı bir topluluk olarak buluşma kararı alındı.

Güncelleme 22.30

Yarın Bandista eyleme destek olmak amacıyla Koç Üniversitesi'nde olacak.

Güncelleme 18.30

Mimar Sinan, Boğaziçi ve  İstanbul Üniversitesinden öğrenciler de eyleme katıldı.

Güncelleme 18.00

Koc Üniversitesi işçileri, öğrencileri, asistanları ve öğretim görevlileri yagmura ragmen  eyleme devam ediyorlar

Güncelleme 16.40

Koç Üniversitesi'nde işçilerin direnişi türküler ve halaylarla devam ediyor. Haklarını alana kadar mücadele edeceklerini söyleyen işçiler rektörün gelmesini istiyor.


Güncelleme 15.10

Kampus isçileri kampüse alınıp işlerine geri dönene kadar Öğrenci Merkezi'ni ögrenciler temizlemeye karar verdi. Öğrenciler ayrıca kampüse yeni taşeron firması çalışanı almamaya karar verdi.

Güncelleme 12.25

Yeni temizlikçi firmanın kamyoneti buradaki işçilerimizin rızkıyla oynamayacağını söyleyerek kampüse girmekten vazgeçti!

Güncelleme 12.00

Öğrenciler kendi aralarında bir toplantıyla devam eden süreçte nasıl bir rol üstleneceklerini kararlaştırdılar. Öğrenciler direnişe devam kararı aldı.

Güncelleme 10:15
Rektörün taleplerine kulak vermesini isteyen işçiler, “İşçiler burada Rektör nerede” sloganları atıyor.

Rektörün aşağı inmesini isteyen işçiler saat 12.00’da bir basın açıklaması yapacaklarını duyurdu. 30 yeni işçinin iş başı yapmasını engellediklerini belirten işçiler, gelecek diğer işçileri de engelleyeceklerini, Üniversite Yönetimi’nin kendileriyle görüşmesini istedi.
Güncelleme 10:00
Rektörlüğün taleplere olumsuz yanıt vermesi üzerine üniversite bileşenleri saat 10:30’da daha büyük bir kalabalıkla ana kampüs girişinde toplanacaklarını açıkladı. Destek olmak isteyen herkesi eyleme davet ettiler.

Güncelleme 09:45
Seçilen temsilciler Rektör ile görüşmeye gitti. “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “Durmak yok direnişe devam ediyoruz” sloganları eşliğinde görüşmeye giden temsilciler, Rektörlüğün işçilerin taleplerine olumsuz yanıt verdiği ifade etti.Haksız yere işten çıkarılan Koç Üniversitesi taşeron işçileri dün akşamdan bu yana direnişini sürdürmeye devam ediyor. İşçilerin haklı mücadelesine destek veren öğrenciler ve öğretim üyeleri Koç Üniversitesi Sarıyer kampüsünü terk etmedi.

Üniversite kapısının önünde direniş çadırları kuran işçiler, yeni gelecek taşeron işçilerin içeriğe girmesini önleyerek, kendi mücadelelerine destek olmaya çağırıyor. Minibusteki yeni taşeron firma çalışanlarının okulun önünde durdurulduğu, sloganlarla geçişlerinin engellendiği ifade edildi. Yeni taşeron işçiler ile anlaşan üniversite yönetiminin ise jandarmaya haber verdiği öğrenildi. Jandarma şu anda kampüs girişinde bekliyor.

Üniversite personeli, öğrenciler ve öğretim üyeleriyle taşeronlaşmaya karşı çıkan üniversite bileşenleri gece boyunca “Zafer direnen işçinin”, “İşçiler burada rektör nerede”, “Taşerona hayır, bu kadro bizim” sloganları attılar.ÜKD, Halkevleri, TKP, HDK, EMEP ve CHP’nin de destek verdiği eylemde işçiler tarafından basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasını okuyan işçi şunları dile getirdi:

“13 Mayıs’ta sona ermesi beklenen sözleşmelerimiz dün gerçekleştirdiğimiz kitlesel eylemden sonra Rektörlük tarafından bu süre beklenmeden feshedildi. Aniden sözleşmeleri fesheden Rektörlük suç işliyor. Çalışmamızı engelliyor. Biz işçilerin ve bizlere destek olan öğrencilerin, öğretim üyelerinin son sözü: Taşerona hayır!”

Öte yandan konuyla ilgili Rektörlük ile görüşen öğrenciler ve öğretim üyeleri, yeni işçilerin gelmesiyle ilgili olarak Rektörlük’ten “Okul çok pis, temizliği kim yapacak” yanıtını aldıklarını iletti. Bunun üzerine harekete geçen öğrenciler işçilerin yerine topladıkları çöpleri Rektörlüğe teslim etti.

ÜKD, İTÜ'lü asistanlardan selam getirdi
Öte yandan Üniversite Konseyleri Derneği (ÜKD), dün gece saatlerinde Koç Üniversitesi'nde direnen işçilere destek mesajı yayınladı. İşten çıkarılan tüm işçilerin kadrolu olarak işe alınmasını talep eden açıklamada, bu sabah gerçekleşen eyleme de katılım çağrısı yapıldı.

Sabah saatlerinde Koç Üniversitesi'nin önündeki eyleme destek veren ÜKD üyelerinden Doç.Dr. Emre G. Gürcanlı yaptığı destek konuşmasında, İTÜ'de iş güvencesi ve akademik özgürlükleri için mücadele yürüten asistanlardan da selam getirdiğini belirtti.

(başka haber/sol/KU Çalışanına Destek/)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.