Header Ads

Silivri'de Ergenekon Davasını Takip Etmeye Gelen Kitleye Coplu, Biber Gazlı Müdahale


Ergenekon davasında savcının mütalaasının ardından bugün görülecek olan duruşma için Silivri'ye yurdun dört bir yanından siyasi parti, sanatçı, sivil toplum örgütlerinden oluşan binlerce kişi geldi

Yılmadılar, barikatları aştılar
Yüzlerce otobüs ve binlerce kişinin Silivri Cezaevi'ne gelecek olması Jandarma'yı da alarma geçirdi. TEM ve D-100 Bağlantı Yolu'ndan Silivri Cezaevi'ne giriş bariyerlerle kapatıldı.

Otobüslerin cezaevi yoluna girmesine izin verilmezken, bariyerler cezaevine yaklaştıkça kademeli olarak arttırıldı.

Araçlarını TEM Otoyolu'ndaki güvenlik şeridine çeken grup üyeleri yaklaşık 2 kilometrelik yolu yürüyerek cezaevine ulaştı. Yağmura ve soğuğa aldırış etmeden yürüyen grup üyelerinden bazılarının battaniyelere sarınarak yürüdü. Mahkeme salonunun nizamiye kapısında robokop kıyafetli askerler bulundu.“Mustafa Kemal’in askerleriyiz”
Ellerinde İşçi Partisi bayrakları taşıyan grup üyeleri, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” şeklinde sloganlar attı. Grup üyeleri otobüslerle Silivri’ye geldi

Yurttaşlara sert müdahale
Duruşma salonuna yaklaşmak isteyen kalabalığa polis ve jandarma oldukça sert müdahalede bulundu.

Yurttaşların üstüne tazyikli su, cop ve biber gazıyla müdahale etti. Güvenlik güçlerinin çok sert uygulamasıyla karşılaşan binler barikatları yıktı.

Silivri Ceza ve İnfaz Kurumu yerleşkesindeki mahkeme salonunda görülecek davaya başta İstanbul, Ankara, İzmir, Zonguldak, Antalya, Muğla, Balıkesir, Çanakkale, Edirne olmak üzere yurdun çeşitli yerlerinden CHP, İP, ADD, TGB, Vardiya Bizde Platformu, Halkın Sanatçıları Birliği ve Sanatçılar Girişimi, Birleşik Kamu İş Konfederasyonu, Barolar ve Cumhuriyet Kadınları Derneği ve yurttaşlardan oluşan yüzü aşkın siyasi parti ve sivil toplum örgütü Silivri'de hazır bulundu.

Mütalaaya ilişkin son savunmalarını yapması beklenen sanıklara destek vermek üzere CHP milletvekilleri Nur Serter, Muharrem İnce, Haluk Koç, Umut Oran, Bihlun Tamaylıgil ve Mahmut Tanal ile İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal da destek için Silivri'ye geldi.

Duruşmayı Sosyalist Enternasyonal Genel Sekreteri Luis Ayala da takip etti.

(başka haber/cumhuriyet/sol)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.