Header Ads

Time Dergisi Dünyanın En Etkili 100 Kişisini Açıkladı: Abdullah Öcalan ve Fethullah Gülen Listede


Time dergisinin her sene belirlediği yılın 100 kişisi listesi açıklandı. Bu yılki listede Türkiye'nin yakından tanıdığı iki isim de var: Fethullah Gülen ve Abdullah Öcalan. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise listede yok.

Fethullah Gülen profilinde "merak uyandırıcı dini lider" olarak nitelendirilirken, Abdullah Öcalan'ın profilinin yazarı da Türk hükümetine Öcalan'ın serbest bırakılması için çağrı yaptı.

Bu sene beş kategoriye ayrılan listede Abdullah Öcalan da Fethullah Gülen de “Liderler” kısmında yer alıyor.
Öcalan ve Gülen’in tanıtım metinlerini yazan isimler de ilginç.

Öcalan’ın profili İrlanda Kurtuluş Ordusu’nun (IRA) siyasi kanadı Sinn Fein’in lideri Gerry Adams’a ait.
Gülen’in profilini ise Türkiye konusundaki “Crescent and Star: Between Two Worlds” (Hilal ve Yıldız: İki Dünya Arasında Türkiye) kitabının yazarı Stephen Kinzer.

"MERAK UYANDIRICI DİNİ LİDER"
Fethullah Gülen’le ilgili olarak, “dünyanın en merak uyandırıcı dini liderleri arasında” ifadesi kullanılırken, “Pennsylvania’daki gözlerden uzak sığınağından, kendisine dünya genelinde hayranlar kazandıran bir hoşgörü mesajı yayıyor” denildi.

Kinzer şöyle devam etti: “Gülen’in takipçilerinin kurduğu okullar tahminen 140 ülkeye yayıldı. Onun dileklerine yanıt veren doktorlar felaketlerden etkilenen ülkelerde para almadan çalışıyor. Ancak Gülen aynı zamanda bir esrar adamı. Anavatanı Türkiye’deki etkisi çok büyük, bu etki hükümet, yargı ve polis bünyesinde önemli noktalara erişmiş mezunlar tarafından hayata geçiriliyor. Bu kendisinin karanlık bir kukla oynatıcı gibi görünmesine neden oluyor ve kendisini seven Türkler kadar küçümseyenler de var. Ancak Müslüman dünyasında ılımlılığın en güçlü savunucusu olarak, Gülen fazlasıyla önemli bir kampanya yürütüyor.”

TÜRK HÜKÜMETİNE ÇAĞRI
Adams ise Öcalan’la ilgili olarak şunları kaleme aldı:

“Hayırlı Cuma Anlaşması olarak bilinen İrlanda barışı bu ay 15’inci yılını doldurdu. Bu zamanın neredeyse tamamında Kürdistan İşçi Partisi’nin kurucusu Abdullah Öcalan Türkiye’de hapisteydi. Buna karşın barışın sesi, hayatı boyunca savaştığı kişilere dostluk eli uzatmaya gönüllü bir lider haline geldi. Uzun zaman süregelen farklılıkları çözmek için alternatif yollar olduğuna düşmanları ikna etmek sabır ve diyaloga girme isteği ama en önemlisi liderlik gerektirir. Öcalan bu liderliği gösterdi. Hapiste olmasına rağmen, Kürt halkını demokrasiye, barışa ve hoşgörüye bağlayan bir yol haritası oluşturdu. “Silahları susturup fikirlerin ve siyasetin konuşması” için zamanın geldiğini savunuyor. Öcalan, “Kürt halkının mücadelesini yeni bir aşamaya getirecek bir “yeni başlangıç” istiyor. Bu siyasi aşamada “tüm halklar ve kültürler” için müzakere yoluyla eşit, özgür ve demokratik bir ülke yaratmak için çalışılacak. Kendisini liderliği ve vizyonu için tebrik ediyor, Türk hükümetine kendisini serbest bırakması için çağrıda bulunuyorum.”

PAPA VE KİM YOUN DA LİSTEDE
TIME 100'ün liderler kategorisinde Papa Francis, Kuzey Kore lideri Kim Yong Un da yer aldı.

Liderler kategorisindeki isimler şöyle: John Brennan, Park Geun-hye, Yair Lapid, Wayne LaPierre, Kamala Harris, Fethullah Gülen, Xi Jinping, Wilfredo De Jesús, Tom Coburn, Kim Jong Un, Abdullah Ocalan, Enrique Peña Nieto, Elena Kagan, Joe Biden, Susana Martinez Mario Draghi, Joyce Banda.

(hürriyet/başka haber)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.