Header Ads

Vicdani Retçi Ali Fikri Işık Askeri Hastanede


Vicdani retçi Ali Fikri Işık, Kasımpaşa Askeri Hastanesi'ne gönderildi.

54 yaşındaki Işık, dün askeri birliği olduğu söylenen Edirne 54. Tugay Komutanlığı'na gitmiş ve vicdani retçi olduğunu belirterek askerlik yapmayacağını söylemişti.

Işık'ın buradan, bir asteğmenle birlikte İstanbul Kasımpaşa Askeri Hastanesi'ne götürüldüğü belirtildi. Işık, "askerliğe elverişli olup olmadığının tespiti" için kontrolden geçirilecek.

Vicdani reddini açıkladığı için 1 yıl 15 günlük hapis cezasına çarptırılan ve 4.5 ay cezaevinde tutulan Ali Fikri Işık, askeri birliğe gitmeden önce yaptığı açıklamada, "Bedeni olmayan bir hayalet gibi yaşamayı ret ediyorum. Herkes gibi hayatımı geri istiyorum. Ne alçaltıcı bir himaye kabul ederim ne de itibarsızlaştırma çabalarını görmemezlikten gelirim. Ben yargılanmaktan kaçmıyorum. Ama sivil ölüme de davetiye çıkarmayacağım. Vicdani ret hakkı doğal ve bitişik bir haktır. Vicdani ret hakkı insan doğasına ve özgür iradeye saygıdır. Vicdani ret hakkının kabülü, şikeci, vesayetçi, suçlu ve şaibeli bir kurumun profesyonelleşme süreciyle ilintilendirilemez" demişti. (etha)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.