Header Ads

33 Yıldır 'Kayıp' Olan Hayrettin Eren İçin Mahkeme 'Gaiptir' Kararı Verdi12 Eylül askeri darbesinin hemen ardından İstanbul'da gözaltına alınan ve bir daha kendisinden haber alınamyan Hayrettin Eren hakkında mahkeme bugün 'gaip'tir kararı aldı.

1970’li yılların devrimci gençlik hareketi üyelerinden Hayrettin Eren'in 12 Eylül askeri darbesinin hemen ardından İstanbul’da gözaltına alındığı iddia ediliyordu. O günden bu yana bir daha haber alınamadı.

Eren ailesi 12 Eylül döneminde başlattığı evlatlarını bulma mücadelesini Galatasaray’daki Cumartesi Anneleri’nin eylemiyle sürdürüyor.

Veraset işlemlerini tamamlamak isteyen ailesi ise 33 yıl sonra Hayrettin Eren için 'gaiplik' davası açtı.

Mahkeme önce Radikal'e, bir süre sonra da Dünya gazetesine resmi ilanlar vererek Hayrettin Eren’in yaşayıp yaşamadığını sordu.

Davanın dün görülen duruşmasında ise karar çıktı: "Hayrettin Eren’in gaip olduğu anlaşılmıştır!"

33 yıldır süren ‘mezar bulma’ arayışı zaman zaman trajik bir hal alıyor.

Tıpkı Cemil Kırbayır’ın annesi Berfo Kırbayır gibi birçok yaşlı kayıp yakını, evlatlarının mezarını ararken yaşamını yitiriyor.

Hayrettin Eren’in babası Kemalettin Eren de geçtiğimiz yıl yaşamını yitirmişti.

 Eren ailesinin yasal veraset işlemleri, kayıp Hayrettin Eren’in durumu nedeniyle tıkandı.

Gözaltına alındığı 'resmen' kabul edilmeyen Hayrettin Eren, resmi makamlar tarafından yaşıyor varsayılıyordu.

Bu nedenle Eren ailesinin evine zaman zaman Hayrettin’i askere çağıran celp kağıtları ya da seçmen kağıtları da geliyordu.

Gaip olmak

Hukuk dilindeki gaip yapılan araştırmalar sonucunda ikametgahında veya mallarının idaresinde bulunmayan ve nerede olduğu bilinemeyen kişidir.

(Fatih Yağmur/Radikal)
detay bilgi: Başka Haber

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.