Header Ads

Bugün 1 Mayıs: Polis Beşiktaş ve Şişli'de Emekçilere Saldırdı


Emekçilerin ve devrimcilerin direnişi sonucu 1 Mayıs kutlamalarına açılan Taksim Meydanı, AKP'nin yasakçı zihniyetiyle bu yıl gösterilere yasaklandı. Taksim Meydanı'na çıkan tüm yollar kapatıldı. Metrobüs ve metro ulaşımını engelleyen polis bununla yetinmedi, Unkapanı köprüsünü, Galata Köprüsü'nü de ulaşıma kapattı. Motor ve deniz ulaşımı da polisin hedefindeydi. Taksim bölgesine çıkmak isteyenler, küçük teknelerle Haliç üzerinden bölgeye çıktı.

EMEKÇİLER YASAK DİNLEMEDİ
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın dün Taksim Meydanı'na kesinlikle izin verilmeyeceğini, İstanbulluların kutlamalara katılmaması çağrısına yanıt bu sabah saatlerinden itibaren yanıt verildi. Taksim'de kutlama yapmak için iki kol belirleyen 1 Mayıs Tertip Komitesi, Beşiktaş ve Şişli'de toplandı.

DİSK'TE 1 MAYIS NÖBETİ
Genel Merkez binasında sabahlayan DİSK üyeleri, olası polis müdahalesine karşı Şişli'deki Genel Merkez binası önünde nöbet tuttu. DİSK binası önüne "Yaşasın 1 Mayıs", "Emek barış demokrasi. Güvenceli iş, güvenceli gelecek" yazılı pankartlar ile DİSK flamaları asılırken, işçiler halaylarla 1 Mayıs'ı karşıladı. İşçiler, "Yaşasın 1 Mayıs", "1 Mayıs'ta 1 Mayıs alanındayız", "Direne direne kazancağız", "Taksim bizimdir bizim kalacak" sloganlarıyla yürüyüş saatini bekledi. Halaskargazi Caddesi'ndeki ses aracı ve DİSK binasından sürekli marşlar çalındı.

Polisin Beşiktaş'a saldırısı sonrası gazetecilere açıklamada bulunan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Taksim'in kendileri için vazgeçilmez olduğunu belirtti. Başbakan Erdoğan'ın dünkü açıklamalarına yanıt veren Beko, "1977 1 Mayıs'ında Taksim'de 36 arkadaşımız şehit oldu. Taksim'de olmak zorundayız" dedi.

DİSK önünde yürüyüş için sloganlarla bekleyen kitle, daha sonra Halaskargazi Caddesi'ne çıktı. Ezilenlerin Sosyalist Partisi, Emekçi Hareket Partisi ve Halkevleri üyeleri de cadde üzerinde toplanmaya başladı.

Ara sokakları panzer ve çevik kuvvetle kapatan polis, Osmanbey Metrosu'nda da büyük bir barikat oluşturdu.

Taksim'e yürümek için önce DİSK genel merkezi, ardından Halaskargazi Caddesi'nde toplanan DİSK, HDK, ESP ve SDP üyelerine polis gaz bombalarıyla saldırdı.

DİSK BİNASI SAVAŞ ALANINA DÖNDÜ
Şişli'den Taksim'e yürüyüşe geçen Enerji-Sen üyesi BEDAŞ işçileri ve Halkevleri üyeleri Osmanbey’de Halaskargazi Caddesi’ne çıktı. Polisin DİSK Genel Merkezi önünde toplananlara saldırısı sırasında DİSK/Enerji-Sen Genel Başkanı Ali Duman'ın kafasına gaz bombası isabet etti.

Halaskargazi'de polisin saldırısının ardından DİSK binasına sığınan emekçiler, bina içinde de saldırıya maruz kaldı. Polis, binaya gaz bombası attı. DİSK'in eski genel başkanı Erol Ekici ve Ali Rıza Küçükosmanoğlu ile çok sayıda kişi yaralandı. 1 Mayıs çelengi polis tarafından yerle bir edildi. DİSK binası savaş alanına döndü.Biri ağır olmak üzere 3 yaralı var. İki kişi gaz bombasının fişeğinin isabet etmesi nedeniyle yaralandı. Astım hastası olan bir kişi de komaya girdi. Emekçiler, binanın üst katına çıktı. Polise, şişe atarak karşılık verdi.

POLİS PLASTİK MERMİ KULLANDI
Binayı gaz bombası yağmuruna tutan polisin, bina önünde bekleyenlere plastik mermiyle ateş açtı. Binada ağır yaralıların bulunduğu ancak polisin çıkışı engelledi. Yaralıları almak üzere DİSK binasına gitmek isteyen ambulansların da geçişine polis izin vermedi. DİSK'lilerin itirazları sonucu gelen iki ambulans yaralıları taşırken, yeni ambulans istendi. Yaralı almak üzere gelen ikinci tur ambulansa polis gaz bombası attı. Sağlık emekçileri, polis saldırısına rağmen yaralıları ambulansın içine alarak hastaneye götürdü.

İTFAİYEYE YASAKLAMA, GAZETECİLERE SU
DİSK Genel Merkezi yakınlarında, polisin attığı gaz bombalarından biri bir eve düştü. Bu nedenle evde yangın çıktı. Polis, olay yerine gelmeye çalışan itfaiye aracını da engelledi. DİSK Genel Merkezi önünde gelişmeleri izleyen basın emekçileri de polisin saldırısına maruz kaldı. Panzerin sıktığı su sonucu bazı gazeteciler yaralanırken, bazı gazetecilerin kameraları bozuldu.

HASTANEYE YİNE GAZ
Emekçilerin Taksim Meydanı'na girişini engellemek için sürekli gaz bombası kullanan polis, Şişli Etfal Hastanesi'ne de saldırdı. Polis, 2008 yılında da Şişli Etfal Hastanesi'ne gaz bombalı saldırıda bulunmuştu.

SOKAK SOKAK BARİKAT, DİRENİŞ
Şişli, Mecidiyeköy, Çağlayan'ın tüm sokakları polisin saldırısına karşı direniş mevzisi oldu. Şişli'de DİSK Genel Merkezi'nin bulunduğu sokak dahil olmak üzere tüm sokaklarda emekçilerin direnişlerini sürdürdü.

Şişli kolunda çatışmaların merkezi DİSK Genel Merkezi oldu. Binaya defalarca saldırı düzenleyen polise karşı emekçiler de karşılık verdi. DİSK'in arka sokağında bir araya gelen emekçilere polis, gaz bombasıyla saldırdı. Su ile kitleye saldıran polisi taş ve sopalarla yanıtlayan emekçiler, panzerin üzerine çıktı, panzerin saldırısı engellendi. Ergenekon Caddesi'nde toplanan başka bir grup emekçi ise "Faşizme karşı omuz omuza" sloganlarla polisin saldırısına karşılık verdi.

Şişli Etfal Hastanesi bölgesinde de aralarında ESP, SGD, Halk Cephesi, Ekim Gençliği, SODAP'ın olduğu grup saldırılara karşı barikat kurdu. "Faşizme karşı omuz omuza", "Her yer Taksim her yer 1 Mayıs" sloganlarıyla barikat başında direnişini sürdürdü.

Çatışmaların yaşandığı bir başka alan ise Mecidiyeköy bölgesiydi. Meydanda toplanan kitle, polis barikatlarını zorladı. Polisin saldırısı sonrasında çok kişi yaralandı. Durumu ağır olan iki kişiden birinin başına gaz bombası fişeği isabet ettiği olduğu öğrenildi.

BOMONTİ'DE BARİKATLAR KURULDU
Taksim Meydanı'na çıkmak isteyen kitle, polis saldırısının ardından çekildikleri Bomonti'de barikatlar kurdu.

HALK EMEKÇİLERE SAHİP ÇIKTI
Mecidiyeköy'den Çağlayan bölgesine yayılan çatışmalar Cevahir Otel civarında yoğunlaştı. Polisin saldırısına karşı apartmanların camlarından çıkanlar polise tepki gösterdi, çatışan emekçilere alkışlarla destek verdi.

POLİS HABERTÜRK BİNASINDAN GAZ BOMBASI ATTI
Polis barikatlarını yara yara Taksim'e ilerleyiş sürdü. Saatler ilerlediğinde çatışmalar Tarlabaşı, Talimhane ve Dolapdere'de yoğunlaştı. Taksim Meydanı'na yaklaşan bir gruba polis, HaberTürk binasından ve çevredeki otellerin balkonlarından gaz bombası attı. Saldırı sırasında Emre Akbaba adında bir kişi başından gaz bombası ile yaralandı.

ÇATIŞMALAR TARLABAŞINA YAYILDI
Dolapdere'de devrimcilerin sürdürdüğü direniş karşısında polis geri çekilmek zorunda kaldı. Polis, Tarlabaşı'nın ara sokaklarından Tarlabaşı Bulvarı'na çıkışları engellemek için bütün sokakları tuttu. Buradaki saldırıdan evler de nasibini aldı. Polis evlere de gaz bombası attı. Evlerden dumanlar yükseldi.

KİTLE BARİKATLARA YÜKLENDİ
Polisin ilk saldırısı ÖDP, Halkevleri, Türk-İş, KESK, CHP ve Feministlerin olduğu Beşiktaş koluna oldu. Beşiktaş Meydanı'nda bir araya gelen emekçilere saldıran polis, direnişle yanıtlandı. Barbaros Bulvarı'ndaki Yıldız Teknik Üniversitesi önünde toplanan Eğitim-Sen, TKP 1920 ve Beşiktaş Çarşı grubu taraftarlarına polis gaz bombalarıyla saldırdı.

KİTLE BARİKATA YÜKLENDİ
Tekrar bir araya gelen ve aralarında İTO Başkanı Tamer Gören, KESK Genel Başkanı Lami Özgen, ÖDP Genel Başkanı Alpet Taş, Halkevleri, Yol-İş, TÜMTİS üyeleri ile feminist kadınlardan oluşan grup, polis barikatına yüklendi.

Temsilcilerin polisle görüşme yaptığı sırada yeni bir saldırı yaşandı. Polis, gaz bombaları ve tazyikli su ile saldırdı. Yıldız Teknik Üniversitesi tarafına çekilen kitle, taşlarla polise karşılık verdi. Saldırılar sonucu yaralı sayısının çok olduğu öğrenildi.

Defalarca saldırı yaşanan Beşiktaş kolundaki emekçiler, her saldırıyı direnişle yanıtladı. Beşiktaş Meydanı yakınlarında toplanan yüzlerce kişi sloganlar atarak saldırıları protesto ederken, Yıldız'dan Beşiktaş'a doğru çoğunluğunu ÖDP'lilerin oluşturduğu kitle “İsyan” sloganlarıyla meydana geldi. Balık Pazarı tarafında yeniden toplanan Halkevi, Öğrenci Kolektifleri ve Beşiktaş taraftar grubuna polis saldırdı. Beşiktaş'a çok sayıda gözaltı oldu.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.