Header Ads

'Marjinaller' İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun İstifasını İstedi1 Mayıs'ı kutlamak için Taksim'e çıkmak isteyen emekçilere yönelik polis saldırısı, akşam saatlerinde İstiklal Caddesi'nde yapılan yürüyüş ile protesto edildi.

KESK İstanbul Şubeler Platformu'nun çağrısıyla Beyoğlu Tünel'de bir araya gelen yüzlerce kişi, "Marjinaller yürüyor" diyerek yürüyüşe başladı. Sık sık "Vali istifa" sloganıyla İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun istifasını isteyen emekçiler, ayrıca sık sık "Yaşasın Taksim direnişimiz", "Her yer Taksim, her yer direniş" sloganlarını attı.

1 MAYIS MARŞINI SÖYLEDİLER
Eylemde polis şiddetini gösteren fotoğraflar da taşınırken, HDK, ESP, SDP, SGDF, SYKP, BDSP, Kaldıraç, Nor Zartonk ve SGDF bayraklarını açtı.

İstiklal Caddesi'nde oturma eylemi yapan emekçiler, 1 Mayıs marşını söyledi.

DİLAN'A SELAM GÖNDERDİLER
Taksim Meydanı'na ulaşan kitle, 1977, 1989 ve 1996 1 Mayıslarında yaşamını yitiren emekçileri andı. Polis şiddeti nedeniyle ölümün kıyısına gelen 17 yaşındaki lise öğrencisi Dilan Alp'e de selamlarını gönderdi.

'YALAN ONLARI BUGÜN DE KURTARMAYACAK'
Eylemde ilk olarak söz alan SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan, dün Taksim'de yaşananların yoğun devlet terörü olduğuna dikkat çekti. Turan şöyle konuştu: "Korunacak iktidarları olanlar yalana başvurur. En büyük yalan da, inşaat nedeniyle Taksim'in kutlamalara açılamayacağıydı. Esas amaç, Taksim'i emekçilere, devrimcilere, sosyalistlere kapatmaktı. Dün nasıl ki egemenleri yalan kurtarmadı, bugün de kurtamayacaktır."

Turan'ın ardından KESK İstanbul Şubeler Platformu adına Eğitim-Sen 3 No'lu Şube Sekreteri Hüseyin Tosu açıklama yaptı.

Polisin dünkü saldırısında 200'e yakın kişinin yaralandığını, 72 kişinin gözaltına alındığını hatırlatan Tosu, dün yaşananların tam bir faşizm olduğunu söyledi. Tosu, "Muhalefetin, işçi sınıfının ekonomik, demokratik hak taleplerine tahammülsüzlüktür. Sorumlusu hükümettir, uygulayıcısı vali ve emniyet müdürüdür" diye konuştu.

İktidarın faillerini yargılamayadığı 1 Mayıs 1977 katliamını unutturmak istediğini kaydeden Tosu, şöyle konuştu: "İktidar Taksim alanını, 1 Mayıs alanı olmaktan çıkarmak istiyor. Dün yaşananlar bunun asla olamayacağını, bu ülkenin emekçilerinin, ezilenlerinin buna izin vermeyeceğini göstermiştir."

'ZORBA DEMOKRASİYİ ASLA KABUL ETMİYORUZ'
"Özgür yurttaş olmayı değil, kul olmayı dayatan zorba demokrasiyi asla kabul etmiyoruz" diyen Tosu, AKP Hükümeti, İstanbul Valisi ve İstanbul Emniyet Müdürü'ne seslendi, "Geçmiş yıllarda yaptıklarınızın hesabını nasıl her alanda sormuşsak, uluslararası mahkemelerde nasıl hesap vermişseniz, bu yaptıklarınızın da hesabını vereceksiniz" dedi.

Eylem, açıklamanın ardından "İnadına hepimiz marjinaliz" sloganıyla sona erdi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.