Header Ads

8 Gezi Parkı Eylemcisi Fular, Baret ve Gaz Maskesi Delil Gösterilerek Tutuklandı


Gezi Parkı'nda önceki gün gözaltına alınan 51 kişi serbest bıraklılırken 8 kişi tutuklandı. Tutuklananlar arasında bayrak satıcısı Ali Sarıçiçek ve gazın etkisiyle Beyoğlu Karakolu'nun bahçesine sığınan Ahmet Kaycı da var. Tutuklamaya delil olarak halk oyunu fuları, baret ve gaz maskesi gösterildi.

 Gezi Parkı gösterilende gözaltına alınan Ahmet Erol, Ahmet Kaycı, Ali Sarıçiçek, Alican Sünnetçioğlu, Mehmet Yalçın, Oğuz Tekin, Özgür Yıldırım, Umut Akgül, bugün görevi yaptırmamak için direnme, kanuna aykırı gösteriye silahssız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama suçlamalarından İstanbul 31. Sulh Ceza Mahkemesi'ne sevkedildi.

‘GAZ YİYİNCE BEYOĞLU KARAKOLU’NA GİTTİM’ 

Şüpheli Ahmet Kaycı ifadesinde ‘Ben gaz atıldığı için halk oyuncusu olduğumdan aksesuar olarak kullandığım fular ile ağzımı kapattım, gazdan etkilenmemek için en emniyetli yer olan Beyoğlu Karakolu'na giderek bahçesine sığındım. Bahçesi de sokak olup, oradan sivil polisler tarafından gözaltına alındmı" dedi.

Kaycı aleyhinde gösterilen deliller ise şöyle: Yeşil renkli bir bez parçası, siyah renkli çeçen beresi, mavi renkli yarım parmaklı dans eldiveni ve motosiktlet maskesi ve halk oyunlarında kullanılan fular.

‘DAYANIŞMANIN ÇAĞRISI ÜZERİNE TAKSİM’E GELDİM’ 

Fikir Kulüpleri Federasyonu üyesi Alican Sünnetçioğlu ise (foto) Taksim Dayanışması’nın çağrısı üzerine Taksim’e geldiğini belirterek ‘Üyesi olduğum TKP binasına geçtim. Gözaltına alındığım 22.30 a kadar binadan hiç çıkmadım. Gözaltına alınırken polisler tarafından darp edildim’ dedi.

Sünnetçioğlu’nun üzerinde bir baret bir de gaz maskesi çıktı.

Marmara Üniversitesi Homofobi, Bifobi ve Transfobi Karşıtı Öğrenci Topluluğu MadiMar, Gezi Parkı direnişinde tutuklanan destekçileri Alican Sünnetçioğlu için dayanışma çağrısı yaptı.

‘BENİM MESLEĞİM BAYRAKÇILIK’ 

Bayrak satıcısı Ali Sarıçiçek de "Ben, ‘ Atatürk amblemli Türk bayrağı satıyordum. O esnada üzerime su sıktılar. Benim mesleğim bayrakçılık. Diğer milli günlerde de bayrak satarak geçimimi temin etmekteyim’ dedi.

Tutuklu Umut Akgül'ün ise kendisine delil olarak sunulan fotoğraflarda kolsuz bir giysi giyen şahsın gösterildiğini, kendisinin ise olay günü çizgili ve kollu bir triko giydiğini belirtmesine rağmen tutuklandığı bildirildi.

(radikal/sol/başka haber)
foto: Başka Haber

1 yorum:

  1. Sen komünist parti üyesisiymişsin. Senin derdini anladık gezi mezi bahane , Cam çerçeve indirmek şahane. Almanyada böyle yap bakalım ne yapacaklar seni. Yaktığın yıktığın esnafın günahı ne.. Admin: Lütfen farklı düşüncelere de açık ol. Bu yorumu bari yayınla. Bak sert yazmadım.

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.