Header Ads

Abbasağa Parkı Forumu'ndan İzlenimler: İsyanın Forum Hali


Abbasağa buluşmaları dayanışma, birlik ve mücadele ruhunu canlı tutuyor.

Gezi Direnişi’nin sağlam bir omurgası olan forumlar, pek çok konuda fikir veriyor. İsyanın değiştirdiği sosyal hayatın ipuçları, düzenlenen forumlarda gizli.

Mahalle kültürünün yeniden canlanmasına katkı sağlayan forumlar, eğlence hayatının bambaşka bir alana kaydığını, dayanışma ruhunun giderek arttığını, özgürlük arayışının çoğaldığını ve apolitik bir yaşamdan hızla uzaklaşıldığını gösteriyor.

 Forumların arasında Abbasağa buluşmalarının ise ayrı bir yeri var.

Önceki gece Çarşı Grubu ve Antikapitalist Müslümanlar’ın işbirliği yaptığı Abbasağa forumu, hem renkli görüntülere hem de Türkiye’nin gündemini oluşturan konularla ilgili tartışma ve çözüm önerilerine sahne oldu.

İstiklal Caddesi’nde başlayan, Sarıgazi Cemevi ve Kocamustafapaşa’da devam eden “yeryüzü iftarı” önceki gece de Abbasağa Parkı’ndaydı.

Katılanların yer bulmakta zorlanacak kadar kalabalık olduğu forum, iftarın hemen ardından, Antikapitalist Müslüman hareketinin öncülerinden İhsan Eliaçık’ın konuşmasıyla başladı.

Gezi eylemlerinin dayanışma, özgürlük, saygı ve antikapitalist düşünce biçimi çerçevesinde şekillendiğini söyleyen Eliaçık, iktidarı da sert sözlerle eleştirdi.

AKP tarafından ağır bir yalan kampanyasının sürdürülmeye devam ettiğini vurgulayan Eliaçık, şu ifadeleri kullandı: “İnsan olmanın ölçüsü cana kıymamak, emeği çalmamak, yalan söylememek, doğaya ve canlıya saygılı olmaktır. Dindarlığın da özü budur, şekle şemale bakılmaz.”

Öne çıkan tartışma başlığını ise “6 Temmuz Gezi Direnişi gözaltıları ve tutuklamaları” oluşturdu. Forumda, bu süreçte gözaltına alınanlar ve tutuklananların avukatları da söz aldı.

6 Temmuz’da gözaltına alınıp 48 saat sonra serbest bırakılan bir konuşmacı şunları söyledi:

“59 kişi gözaltına alındı ve bunlar arasından adeta rasgele seçilen 8 kişi tutuklandı. Tümünün apolotik tutuklular olduğunu söylemek mümkün. Gezi Direnişi’ne destek oldukları için Metris Cezaevi’ne gönderildiler. İçlerinde biri var ki durumu içler acısı. Bayrak sattığı için tutuklanan birine sadece Türkiye’de rastlanır. O arkadaşlarımızın yerinde bizler de olabilirdik. Savcı bizim salıverilmemize de itiraz etti, bizi de tutuklayabilirler. Tüm Gezi tutsaklarını almadan içimiz rahat etmeyecek.”

Söz alan tutuklu avukatlardan biri ise tutukluların ve kendilerinin fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kaldığını anlatarak şunları söyledi:

“Metris’e gönderilen arkadaşlarımız kanunsuz bir şekilde, adli suçluların olduğu bir cezaevinde tutuluyor. Cezaevinde diğer tutuklular tarafından şiddete maruz kalıp ayak işleriyle uğraştırılıyorlar. Kendilerini çok yalnız hissediyorlar. Duruşma tarihi eylüle verildi. Bu dönemde onların yanında olmalıyız. İkinci itiraz dilekçemizi veriyoruz. Bütün tutsaklarımız serbest bırakılıncaya kadar mücadelemiz sürecek.”

Saat 24.00’e kadar devam eden toplantının “dayanışmaya devam” sözü ve “Birleşe birleşe kazanacağız” sloganlarıyla dağılması, forumların nasıl bir işlev üstlendiğini de adeta kısa yoldan anlattı.

(Erk Acarer/Cumhuriyet)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.