Header Ads

Ali İsmail Korkmaz'ın Dövülme Görüntülerini Kim Sildi? Otel Sahibi: 'Tüm Görüntüleri Polise Verdik'


Gezi Parkı Direnişi sırasında 2 Haziran’da eli sopalı bir grup tarafından öldüresiye dövülen ve 38 günlük yaşam savaşını kaybeden Ali İsmail Korkmaz’ın ailesinin avukatı Önder Öztürk, ortaya çıkan yeni görüntülerle ilgili “Bu görüntüler Beşik Otel’den alınan görüntüler. Eldeki görüntüler takip edilerek olay çözüme kavuşturulur” dedi. Emniyet Genel Müdürlüğü eksik görüntülerin, alındığı otelden kaynaklandığını savunurken Beşik Oteli’nin yöneticileri ise “Biz tüm görüntüleri polise verdik. Eksik yoktu. Görüntüleri silip vermemiz söz konusu değildir” dedi.

'Ben sağlam verdim’

Kameraların bulunduğu Beşik Oteli’in sahibi Erdoğan Gözseçen Radikal’e konuştu.

Gözseçen hard diskleri polislere teslim etmeden önce beraber izlediklerini, görüntülerin sapasağlam olduğunu, hard diskte bir bozukluğun olmadığını belirtti.

Hatta sokakta dövülenlerden Doğukan Bilir’in babası Ercan Bilir’le de izlediklerini kaydeden Gözseçen, “Ertesi gün görüntüleri emniyete verdim. Açamamışlar, geri getirdiler. Polisler de bana, ‘Bunları CD’ye çeker misin?’ dedi. Reddettim. Sonra şifrelerini verdim. Hard diski tekrar götürüp görüntüleri aldılar” dedi.

Gözseçen, hard diskin bozuk çıkmasına ilişkin ise “Hard disk bozuk olmuş olsa CD’ye nasıl aktarılacak? Açılmayan hard diskten görüntü geçilmez ki? Ben hiç anlamış değilim” diye konuştu.

Gösterinin büyümesi üzerine otelin ana şartelini kapattığını anlatan Gözseçen, CD’lerdeki 18-20 dakikalık görüntü kaybının bundan ileri gelmiş olabileceğini savundu. Gözseçen, “Sokaktakiler polis miydi?” sorusuna karşılık, “Görüntülerde belden aşağı vuranlar polis, kafaya vuran sivildi” dedi.

‘Beni polis ve siviller dövdü’

Eskişehir’de kamera görüntülerinde cop ve sopalarla dövülen 23 yaşındaki Doğukan Bilir de Radikal’e konuştu.

Bilir, polisin müdahalesi sonrası kendisinin de ara sokağa kaçtığını belirterek, “Sokağa girdiğimde beşerli gruplar üzerime doğru koşuyordu. Önce birkaç kişi tuttu. Sanırım sivil polislerdi. Aralarında AKP ’li gençler vardı. Copla ve sopalarla vurdular. Sırtıma, bacaklarıma ve kafama kaçarken sopayla dişlerime vurdular. On dakika sürdü. Ardından bir arabanın arkasına sığındım, babamı aradım. O gelip aldı” diye konuştu.

Doğukan Bilir, resmi giyimli Çevik Kuvvet polislerinin bir genci yere yatırıp dövdüklerini, arkasından koşan bir gencin de sopalarla dövüldüğünü gördüğünü de anlattı.

Tahrip edilen görüntüler

Korkmaz’ın Gezi eylemleri sırasında elleri sopalı bir grup tarafından dövülerek komaya sokulmasıyla ilgili 3 MOBESSE kamerasından ikisinde görüntü olmadığı 3. kameradan alınan görüntülerin de tahrip edildiği ortaya çıkmıştı.

Korkmaz’ın ölümünden sonra dün basına sızan bir kamera görüntüsünde ise 5-6 kişilik elleri sopalı bir grubun bir kişiyi öldüresiye dövdüğü görülüyor.

Bilirkişi raporunda, “sivil polis olduğu sanılan veya polisin yanında yer alan gaz maskeli, ellerinde cop, beyzbol sopasına benzer sopa bulunan bir grubun kameralara yansıdığı, bir eylemciye sopalarla vurdukları, sokakta topluca eylemci kovaladıkları” belirtiliyor.

Kameralarda ayrıca Korkmaz’ın bir arkadaşıyla birlikte görüldüğü, dövüldüğü anın kayıtlara yansımadığı bildirildi.

Raporda, “Dayak görüntüleri başladıktan sonra 18-20 dakikalık bir kaydın bulunamadığına” dikkat çekiliyor.

Korkmaz’ın ailesinin avukatı Önder Öztürk, yeni görüntülerin Ali İsmail Korkmaz’ın da saldırıya uğradığı sokaktaki Beşik Otel’in kamera görüntüleri olduğunu belirterek “Ellerinde gaz maskesi bulunan 4 şahıs, sopalarla vatandaşlara saldırıyor. Bu görüntüler ve bahsedilen 41 görüntü silinse bile bizlere fikir veriyor” dedi.

Gizli tanığa ret

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bütün kamera görüntüleri üzerinde gerekli incelemenin bilirkişiler ve Jandarma Kriminal Laboratuvarı tarafından hassasiyetle yerine getirildiği ve şüphelilerin belirlenmesi için çalışmaların titizlikle sürdürüldüğü savunuldu.

Olayla ilgili ertesi gün keşif yapıldığını ve 3 esnafın tanık olarak dinlendiğini ifade eden savcılık, Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesi’nde görevli doktor ve polis memurları hakkında soruşturmanın sürdüğünü belirtti.

Savcılık olayı gördüğünü belirten bir kişinin gizli tanık olma talebinin ise “Şüpheliye isnat edilen suçun örgüt faaliyeti çerçevesinde işlenen suçlardan olmaması” nedeniyle reddedildiğini savundu.

(İsmail Saymaz/Radikal ve Can Hacıoğlu/Cumhuriyet)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.