Header Ads

Ali İsmail Korkmaz'ın Eskişehir'de Darp Edildiği Sokakta Esnaf Suskun


Gezi eylemcisi Ali İsmail Korkmaz’ın dün Eskişehir’de hayatını kaybetmesinin ardından, Korkmaz’ın eli sopalı kişilerce dövüldüğü sokaktaki esnaf sessizliğe gömüldü. Esnaf saldırıyla ilgili konuşmaktan kaçınıyor.

Korkmaz’ın darp edildiği yer, eylemlerin yoğunlaştığı Yunusemre Caddesi’nin bir arka sokağı.

Sokakta genellikle nalburlar, züccaciyeciler, birkaç konfeksiyon dükkanı, bir kasap ve bir otel var.

Arkadaşlarının Korkmaz’ı yaralı halde bulduğu nokta ise bu otelin önü.

Sokakta öbek öbek duran insanların bizden pek hoşlanmadıkları dik bakışlardan belli.

Sadece 18 yaşlarındaki bir genç bize Korkmaz’ın bulunduğu noktayı gösteriyor.

O da konuşmaya niyetli değil.

Civar sokaklardaki esnaf da sonu -mış- ile biten kısa yanıtlar veriyor.

Adı gizli kalmak kaydıyla konuşan bir kadın ne kadar üzgün olduğunu anlatıyor.

Evinin de dükkanıyla aynı sokakta olduğunu söyleyen kadın, bir süre balkondan eylemi izlediklerini ancak polisin gaz bombası atmaya başlamasının ardında evde oturamaz hale geldikleri için geceyi bir akrabalarında geçirdiklerini söylüyor.

Kadın, esnafa ve çevrede ikamet edenlere tek tek saldırıyı görüp görmediklerini sorduğunu, ancak kimseden olumlu yanıt alamadığını da ekliyor

SAVCILIK SORUŞTURMA AÇTI

Korkmaz’ın darp edildiği zaman dilimini görüntüleyen kamera kayıtlarının kayıp ya da hasarlı çıkması üzerine savcılık “hasarlı” görüntüleri teslim alan emniyet görevlileri hakkında 1 Temmuz’da soruşturma açtı

Baba Şahap Korkmaz, “Emniyet bir otelden aldığı görüntüleri savcılığa yollamadan önce kontrol amaçlı birkaç gün bekletti. Savcılığa gelen görüntülerin hepsinin bozuk olduğu, hiçbir şey anlaşılmadığı görüldü. Otel yetkilisi, ‘Ben görüntüleri denedim, sağlam bir şekilde emniyete teslim ettim’ diyor. Ne olduysa emniyette oldu demek ki… ” demişti.

Korkmaz’ın cenazesinin dün Osmangazi Üniversitesi’nin bahçesinde düzenlenen bir törenle memleketi Antakya’ya görderildikten sonra yaklaşık onbin kişi Korkmaz’ın darp edildiği yere karanfiller bıraktı.

NE OLMUŞTU?

Eskişehir’de, Gezi Parkı’na destek vermek için eyleme katılan Ali İsmail Korkmaz, polisin saldırısı sonrasında ara sokaklara kaçmıştı. Burada eli sopalı kişiler tarafından dövülen Korkmaz, gittiği Yunus Emre Devlet Hastanesi acil servisinden taburcu edilmişti. Evine gittikten sonra Korkmaz, getirildiği Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde beyin kanaması teşhisiyle ameliyata alınmıştı. Korkmaz 38 gün komada kalmıştı.

Haber: Filiz Yavuz
http://filizyavuz.wordpress.com/2013/07/11/ali-ismailin-darp-edildigi-sokakta-esnaf-suskun/

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.