Header Ads

Ankara'da Polis Dansçıları Sorguladı: 'Gezi Parkı Eylemlerine Neden Gittiniz?'


Gezi eylemlerine ilişkin hazırladığı fezlekeyle sivil toplum örgütleri, sanatçılar, gazeteciler ve muhalif partileri suçlayan Ankara Emniyeti, şüpheli listesine dansçıları da ekledi. Ankara Emniyeti’ne ihbar maili atan bir kişi, başkenteki bir dans kursunun iki sahibinin sosyal paylaşım sitesi Facebook’taki oluşturdukları dansla ilgili grupta, Gezi eylemlerine katılmaya yönelik çağrı yaptığını öne sürdü.

İhbar maili üzerine, terörle mücadele şube müdürlüğü, başkentteki bir dans kursunun iki sahibini, “terör örgütleriyle bağlantısı olabileceği” şüphesiyle ifadeye çağırarak sorguladı.

Kursu iptal edip neden eyleme gittikleri sorusu yöneltilirken ifade sırasında, kurs sahibinin Facebook’taki “ağaçlara sarılı insanlar”dan oluşan profil resmi dahi sorguda gündeme geldi.

Muhbir vatandaş ihbar mektubunda “Bildiğiniz üzere son Gezi Parkı gösterileri protesto amacını aşmış ve provokatörlerin cirit attığı ülke genelinde bir eyleme dönüşmüştür. Bu durum basit bir protesto eyleminden çıkmış ve ülkeyi iç savaş ortamına sürekleyen bir hal almıştır. Bu provokatörlerden ikisi de malesef S. Dans Stüdyosu’nun sahibi M.A ile M.G’dir. Facebook’tan Shine Dans Studyosu yazıldığında çıkan gruplarda, ayrıca diğer dans stüdyolarında da benzer provokatif mesajlar yaklaşık 25 bin kişiye Facebook vasıtasıyla gönderilmiştir. Mesela, (X) adlı kişi Güvenpark’taki eylemlere dans kursu öğrencilerini çağırırken (Y) Dans Stüdyosu ve bazı diğer dans stüdyoları, örneğin (X) ise bu akşam 21.00’de Kuğulu’da toplanılacağını duyurmuştur. Dans kurslarına katılımın çok yoğun olduğu düşünüldüğü ve bu söz konusu dans gruplarının Facebook üye sayıları göz önüne alındığında yaklaşık olarak 150 bin kişiye ulaşma kapasitesindedir” dedi.

“Bu provokatör dansçıların” isimlerini tek tek veren söz konusu kişi, “Bugün malesef dans kursu öğrencisi bir genç kızın TOMA denen aracınızın altında kaldığını haberlerden öğrendim ve çok üzüldüm” dedi.

Bu kişi, bu mesajı ayrıca Emniyet Genel Müdürlüğü, Ankara Valiliği, Ankara Anakent Belediyesi, cumhuriyet başsavcılığı, MİT, Genelkurmay, İçişleri Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Başbakanlığa da gönderdiğini kaydetti.

İhbar maili polis tarafından TMK savcılığına bildirildi.

TMK savcısı, söz konusu dans kursu sahiplerinin “terör örgütü/örgütleri ile ilgili irtibatlarının tespit edilmesini” ve tahkikat evrakının kendisine gönderilmesini istedi.

Bunun üzerine dans kursunun iki sahibi, TEM şubeye ifadeye çağrıldı.

Dansçılardan birine, profilindeki ağaçlara sarılı insanlar fotoğrafı ile Gezi eylemlerine ilişkin paylaşımları soruldu. Bununla da yetinmeyen polis dansçıların Arjantin, Brezilya, Küba gibi ülkelere niye sık sık gidip geldiklerini soru olarak yöneltti.

Dansçılar ise bu ülkelere gösteri yapmak için gittikleri yanıtını verdi. İfadeleri alınan dans hocaları, serbest bırakıldı.

(Alican Uludağ/Cumhuriyet)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.