Header Ads

Antikapitalist Müslümanlar Teravih Namazını Dolmabahçe Cami'de Kıldı


"Antikapitalist Müslümanlar" teravih namazını Bezm-i Alem Valide Sultan Camisi'nde kıldı. Gazeteci-yazar İhsan Eliaçık, namaz öncesi "Bu caminin imamı dik bir duruş sergiledi. Onu tebrik etmek için buraya geldik" dedi.

Gazeteci-yazar İhsan Eliaçık, namaz öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, Beyoğlu'nda gerçekleştirdikleri iftar programını değerlendirdi. Söz konusu mekanın halk arasında "günah sokağı" olarak nitelendirildiğini iddia eden Eliaçık, bu algının yanlış olduğunu söyledi. Eliaçık, insanların bugün iç içe olduğunu ve birbirine sarıldığını belirterek, herkesin koşarak iftara geldiğini aktardı.

Teravih namazını Bezm-i Alem Valide Sultan Camisi'nde kılma nedenlerine ilişkin de Eliaçık, şunları söyledi:

"Burası meşhur, 'içinde içki içtiler, ayakkabıyla girdiler' diye yazılar yazılan camidir. Bu caminin imamı, 'Burada içki içilmemiştir' diyerek, dik bir duruş sergiledi. Onu tebrik etmek için buraya geldik. Bugün onun arkasında teravih namazı kılacağız. Kendisi burada olsun olmasın fark etmez. Ramazanın bu ilk gününde kendisini tebrik edeceğiz, destek olacağız."

Gezi Parkı ve Taksim'de yaşanan olaylar sırasında göstericilerin camiye sığınmak dışında seçenekleri olmadığını öne süren Eliaçık, camide içki içilmediğini söyledi.

Eliaçık, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Gezi Parkı eylemleriyle ilgili Twitter'dan paylaştıklarıyla kişilik haklarına saldırıda bulunduğu gerekçesiyle kendisi hakkında manevi tazminat davası açmasını da şöyle değerlendirdi:

"12 tweetimden dolayı dava açılmış ve 9 yerde hakaret olduğu söyleniyor. Danıştığım avukat arkadaşlarım, 'buradan bir şey çıkmaz' dediler. AİHM, Yargıtay kararları var. Bunlar için 'sert ve haşin eleştiri' tabirini kullanıyorlar. Siyasal eleştirileri şahsi hakaret olarak görmüyorlar. Yaptıklarım siyasi eleştiridir, şahsına yönelik hiçbir şey söylemiyorum." (aa)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.