Header Ads

Başına Gaz Bombası Gelen Lise Öğrencisi Mustafa Ali Tombul Yoğun Bakımda ve Bilinci Kapalı


İstanbul Tarlabaşı'nda 17 yaşındaki Mustafa Ali Tombul, polisin müdahalesi sonucu atılan gaz fişeği ile kafasından ağır yaralandı.

İzmir'den iki gün önce İstanbul'a tatile gelen ve Taksim Tarlabaşı'nda eylemciler ve esnaf arasında çıkan kavga sırasında olay yerinde bulunan Tombul, olay yerinden uzaklaşmaya çalışırken polisin müdahalesi sırasında attığı biber gazı kupsülünün başına isabet etmesi sonucu ağır yaralandı.

Kanlar içinde yerde kalan Tombul, hemen Taksim İlkyardım Hastanesi'ne kaldırıldı.

Acilen ameliyata alınan Tombul'un beyin kanaması geçirdiği ve durumunun ciddi olduğu bildirildi.

Ameliyat sabah 01:00’de sonuçlandı, doktorların verdiği bilgiye göre operasyon başarılı geçti ancak şu an kesin bir sonuca varmak için erken.

Bilinci hala kapalı, üç ay kadar yoğun bakımda kalması öngörülüyor.

Beyni ağır hasar almış durumda, doktorlar yoğun bakımdan çıkamama ihtimali olduğunu da ifade etti.

Tombul'un bilincinin açılması beklenecek.

Taksim İlk Yardım Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin yoğun bakım ünitesinde lise öğrencisinin tedavisi devam ederken, TAYAD üyeleri ve arkadaşları Mustafa Ali Tombul'un sağlık durumu hakkında bilgi verdi.

Ameliyatla Mustafa Ali Tombul'un kafatasından kemik alındığını söyleyen Tuğçe Taşgit, "Ali yaralandığında yanındaydım. Cumartesi günü Grup Yorum konserine gittik. Sonraki günlerde de Gezi Parkı'na gelmek istedik. Eylemlere destek verecektik. O gün de İstiklal Caddesi'nin ara sokaklarındaydık. O an herhangi bir olay yoktu. Bir anda etrafı polis sardı ve insanlar kaçmaya başladı. Ancak Ali hızlı davranamadı. Polis Ali'ye çok yaklaştı ve biber gazı fişeğiyle 10 metre bile olmayan mesafeden kafasından vurdu dedi.

Tuğçe Taşgit, "İnsanlık dışı sanki öldürmek istercesine müdahale ettiler. Taksi çevirdik. Ancak taksici bizleri almak istemedi. Fakat insanların baskısı nedeniyle almak zorunda kaldı. Ali'yi hastaneye getirdik. Hemen ameliyata aldılar. Polisler hastane içerisine girerek bizleri gözaltına almak istedi. Ali şu an komada. Sağlık durumu çok ciddi. Ailesi de çok üzgün. Yoğun bakımda uyutuluyor. Doktorlar durumuna göre 15 gün daha uyutulacağını, uyandırmak için kararın daha sonra verileceğini söylediler. Ali yaralanmasaydı bugün ya da yarın İzmir'e geri dönecekti. Ancak hastanede uzun süre kalacak gibi duruyor" şeklinde konuştu.

TAYAD'lılar adına konuşan Nuri Cihanyandı da yaşananlardan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile İl Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'ı sorumlu tuttu.

(başka haber/bianet/dha)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.