Header Ads

Gazeteciler İstiklal Caddesi'ndeydi: "Halkı Yalan Habere Mahkum Ettiler, Halk Yalanla Aşağılandı"


Gazeteci Forumu adı altında bir araya gelen basın emekçileri “Gezi Direnişi süres
ince karşılaştığımız şiddet, baskı ve tehditleri; keyfi gözaltılar ve tutuklamaları; işten atmaları; sansür ve otosansürü protesto ediyoruz” diyerek  bir yürüyüş düzenledi.


Gazeteciler saat 19.00’da Tünel’de buluşup Taksim’e yürüyecekti fakat polis engeliyle karşılaşıldı.


Yürümelerine izin verilmediği için gazeteciler oturma eylemine başladı.


Kitle Galatasaray Meydanı'ndan ayrılmadı.


Ellerinde fotoğraf makineleriyle oturan gazeteciler, "Susma haykır özgür basın haktır", "Baskılar bizi yıldıramaz", "Zindanlar boşalsın basına özgürlük" sloganlarını attı.

'BIRAKIN İŞİMİZİ YAPALIM'

Gazeteciler adına açıklama yapan Birgün gazetesi çalışanı Gülşah Karadağ, her gazetecinin ilk mesleğe başladığı günü çok iyi hatırladığını ve gerçekleri yazmak, gizlenenleri açığa çıkarma heyecanı ile başladığını söyledi. Karadağ, "Görüneni ortaya çıkarmak bir tarafa, zahir olanı dahi yazamıyoruz" dedi.

Gezi direnişi sırasında basına uygulanan sansürün son noktaya ulaştığını ifade eden Karadağ, şöyle devam etti: "Vahim bir süreç yaşandı. İnsanlar öldürüldü, yaralandı, gözaltına alındı biz bunun haberini yaptık ama kuruluşlarımız penguenleri, yemek programlarını yayınladı. Biz gerçekleri yazdık ama halkı yalan habere mahkum ettiler. Türkiye halkları yalanla aşağılandı" dedi.

"Savaşta olsaydık her iki tarafta dokunulmazlığımızı gözetirdi" diyen Karadağ, şöyle devam etti: "Ama kendi ülkemizde polisin şiddetine maruz kaldık, yaralandık, 'gazeteciyim' dediğimiz halde dövüldük."

Sansür ve otosansürün yanı sıra çok sayıda gazetecinin işten çıkarıldığını ya da çıkmak zorunda bırakıldığını hatırlatan Karadağ, her şeye rağmen haber yapan kuruluşlara cezalar verildiğini kaydetti. Karadağ, medya patronlarına, polise, hükümete seslendi: "CoplaMA, hedef gösterME, tutuklaMA, bırak işimizi yapalım. Penguenler kutupta güzeldir."

Ardından Gezi direnişi sırasında polisin şiddetine, tacizine maruz kalan, gözaltına alınan gazeteciler yaşadıklarını anlattı.


DEMİR: KİMSE BİZİ SUSTURAMAZ

ETHA Editörü Arzu Demir, cezaevinde bulunan gazetecileri selamladı, kitle alkışlarla tutuklu meslektaşlarına selam gönderdi.

Gezi direnişi nedeniyle ETHA, Atılım gazetesinin polis tarafından basıldığını, Atılım Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Şenoğlu ve Özgür Radyo çalışına Selvi Coşar'ın gözaltına alındığını hatırlattı. Baskın sırasında ETHA Haber Müdürü Derya Okatan ile birlikte fiili olarak gözaltında tutulduklarını söyleyen Demir, "Cinsel işkenceye maruz kaldık. Avukatlarımız beklenmeden onlarca polis bürolarımızı aradı, yatak odalarımızda bize çıplak arama dayattı, cinsel tacizde bulundu. Basın kartlarımıza, ses kayıt cihazlarımıza, mavi kartlarımıza dahi el koydular" dedi.

Demir, "Direnişe selam, yazmaya devam" sloganını hatırlattı ve ekledi, "Bundan sonrada dünyanın dört bir yanındaki halkların isyanını yazmaya devam edeceğiz, kimse bizi susturamaz."


''SOKAKLARI SİZE DAR EDECEĞİZ' MESAJI VERİLDİ'

Polis tarafından darp edilerek gözaltına alınan İMC TV çalışanı Gökhan Biçici, gazetecilere yönelik baskı, saldırı ve gözaltıların ilk kez yaşanmadığını söyledi. Metin Göktepe gibi gazetecilerin mücadelesi ile sokakların en azından gazeteciler bakımından biraz daha iyi hale geldiğini, ancak Gezi direnişi sırasında polisin ve yetkililerin uygulamaları ile bunun ortadan kalktığını söyledi.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun yaptığı açıklama ile gazetecileri hedef gösterdiğini hatırlatan Biçici, ondan sonra polislerin daha da pervasızlaştığını belirtti. Biçici, Gezi direnişi sırasında gazetecilere yönelik saldırı, gözaltı, tacizlerle "'Size sokakları yeniden dar edeceğiz" mesajı verilmek istendiğine işaret etti.


Polisin hedef alarak sıktığı gaz bombası fişeğinin yüzüne isabet etmesi sonucu yaralanan Evrensel gazetesi çalışanı Özcan Yılmaz, polis saldırısının tesadüf olmadığını belirtti.

Gazeteciler açıklamanın ardından, "Direnişe selam, yazmaya devam" sloganıyla eylemlerini sonlandırdı.

(Başka Haber/etha)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.