Header Ads

Kartal Cevizli'deki TEKEL Arazisinin Şehir Üniversitesi'ne Tahsis Edilmesi Protesto Edildi


AKP Hükümeti ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi, TEKEL’in Kartal Cevizli’deki 460 bin metrekarelik arazisinin 296 bin metrekarelik kısmını, Bilim ve Sanat Vakfı (BİSAV) tarafından kurulan Şehir Üniversitesi’ne üzerine üniversite kurması için tahsis etti. Üniversitenin arazi girişine 'kampüs inşaatı' tabelası asması üzerine bugün protesto gösterisi yaptı.

TEKEL’in İstanbul Anadolu yakasındaki en değerli arazisi olarak bilinen alanda, sigara, ambalaj ve puro fabrikasına ait lojman, kreş, futbol, basketbol sahaları, yüzme havuzu ve konukevi bulunuyor. Alanda ayrıca, 4 bin 100 adet asırlık ağaç ve Bizans dönemine ait olan Brias Sarayı kalıntıları yer alıyor.

Özelleştirme, hibe imar değişikliği

1999 yılında Dragos sınırları içinde yer alan Tekel Cevizli Yerleşkesi 3. Derece doğal sit alanı olarak tescil edildi.  İstanbul Büyükşehir Belediyesi ise 2003 yılında alanı “şehir parkı, dönüşüm alanı ve turizm tesisi alanı” olarak onadı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Özelleştirme Yüksek Kurulu, 28 Kasım 2008’de araziyi Özelleştirme İdaresi’nden alıp Maliye Bakanlığı’na “hibe etme” kararı verdi. Pırlanta değerindeki arazi, bir gecede Maliye’nin mülkiyetine geçti.

Maliye Bakanlığı da kendisine hibe edilen bu pırlantayı, 9 Şubat 2009’da İstanbul Şehir Üniversitesi adına, “irtifak hakkı” tahsisi yoluyla çok cüzi bir bedelle 49 yıllığına kiraya verdi. Cevizli arazisi “ihale” yapılmaksızın BİSAV’a tahsis edilmiş oldu

Hemen sonrasında İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi de AKP li meclis üyelerinin oylarıyla hazine adına kayıtlı 296 bin metrekare büyüklüğündeki araziyi sanayi imarından üniversite alanına çevirdi.‘Hukuk ayaklar altında’

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile Pendik Belediyesi CHP’li Meclis üyesi ve Anayasa Hukuku Uzmanı Avukat Dr. Tuncer Özyavuz yaptığı açıklamada, “İBB Meclisi’nin 18 Haziran 2010’da aldığı 1531 sayılı kararla, Cevizli TEKEL’in hazine adına kayıtlı 296 metrekarelik arazisinin sanayi imarından üniversite alanına çevrilerek İstanbul Şehir Üniversitesi’ne tahsisi baştan sona hukuksuzluklarla dolu bir işlemdir. İBB’nin bu hukuka aykırı kararına, CHP İBB meclis üyeleri olarak İstanbul 7. İdare Mahkemesi’nin 2011/32 esas sayılı dosyası ile dava açtık. Mahkeme keşif yapmış, alınan bilirkişi raporunda yerin tarihi ve arkeolojik özellikleri de göz önüne alınarak üniversite alanına dönüştürülmesinin doğru olmadığına karar verildi. Bu rapor üzerine, mahkeme yürütmeyi durdurdu” dedi.

İstanbul 7. İdare Mahkemesi, İstanbul Şehir Üniversitesi’ne tahsis edilen Kartal’daki eski Tekel fabrikasına ait arazi üzerinde, eğitim amaçlı kullanılması için yapılan imar değişikliği kararını durdurdu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin CHP’li meclis üyelerinin yaptığı itiraz üzerine, konuyu değerlendiren mahkeme söz konusu arazinin 3. derecede doğal sit alanı niteliğinde olmasını ve oluşacak nufus yoğunluğunu göz önüne alarak imar değişikliği kararını iptal etti.

Daha sonra, mahkemenin karar değiştirdiğini ifade eden Özyavuz şöyle devam etti; “Mahkeme, ‘muhalefet şerhinde meclis üyelerinin ismi olmadığından dava açmaya hakları yoktur’ diyerek, davayı reddetti. Maalesef hukuk bir kez daha ayaklar altına alındı. Anadolu yakasının en geniş ve yeşil alanı, Kartal Belediyesi’nin ‘şehir parkı olsun’ teklifine rağmen, iktidara yakın bir üniversiteye tahsis edildi. Devlet üniversiteleri derme çatma binalarda ve zor şartlarda eğitim vermeye çalışırken, böyle önemli bir kamu arazisinin, her yıl öğrencilerden 20-30 bin TL ücret alacak olan bir vakıf üniversitesine tahsisini anlamak mümkün değildir.”

‘Ağaç katliamı olacak’

İstanbul Şehir Üniversitesi’ne tahsis edilmesi planlanan Tekel Cevizli Yerleşkesi’nin çok önemli bir özelliği de arkeolojik değere sahip bir alan olması. 70’li yıllarda yapılan kazılarda Geç Roma-Erken Bizans dönemine ait hamam kalıntılarının ve başka önemli buluntuların çıkarıldı.
TEKEL arazisi için uzun süre mücadele eden Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, “TEKEL arazisinin alt parselde kalan kısmında arkeolojik kalıntılar var ve kazılar devam ediyor. Ayrıca o bölge içinde 4 bin 100 ağaç da bulunuyor. Şehir Üniversitesi ağaçların bulunduğu alanı özellikle istedi. Tek bir ağacı kesmeyeceklerini söylüyorlar ama orada boş olan sadece top sahası var. Ağaç katliamı yapılacağı çok açık. TEKEL kampusu Kartal halkının malıdır. Öyle de kalmalıdır” diye konuştu.

Şehir Üniversitesi geçtiğimiz günlerde tabelasını asmıştı.

Kampüs inşaatına başlamak için belediyeden yıkım izinlerinin alınması konusunda çalışmalar sürdürülüyor.

Yıkım izninin alınmasından sonra kampüs inşaatı tam anlamıyla başlamış olacak.


TEKEL binasının üniversiteye verilmesi bugün protesto edildi.

Yapılan çağrıda '9 Temmuz Salı 21.00'da Cevizli Tekel fabrikası sahil kapısındayız' denildi.

Bilim ve Sanat Vakfı

Bilim ve Sanat Vakfı’nın (BİSAV) Başkanlığını, iktidar yanlısı Yeni Şafak gazetesi yazarı Mustafa Özel yapıyor. Vakfın Mustafa Özel’den önceki başkanlığını Dışişleri Bakanı olan Ahmet Davutoğlu yaptı. Öte yandan, YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya 2008-2011 yılları arasında Şehir Üniversitesi Rektörlüğü görevini yürütmüş ve Abdullah Gül tarafından, 11 Aralık 2011’de Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’na atandı. Bilim ve Sanat Vakfı tarafından kurulan Şehir Üniversitesi’nin Mütevelli Heyet Başkanlığı’nı ise eski Adalet ve Milli Savunma Bakanı Mahmut Oltan Sungurlu yapıyor.

(aydınlık/başka haber/milliyet)

1 yorum:

  1. sigara fabrikasini, universite ile degistirilmesine karsi cikan zihniyeti anlamiyorum..

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.