Header Ads

Kocaeli'de Gezi Eylemlerine Katılan 10 Kişiye Tutuklama Talebi: Polis Adliye Önündeki Kitleye Müdahale Etti


Kocaeli’de dün Gezi Parkı eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 18 kişiden 10'u tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi. Savcıya ifade vermeye başlayanları Adliye önündeki merdivenlerde bekleyen aileler ve arkadaşlarına polis müdahale etti.

Adliye önünde bekleyenlere dağılmaları yönünde ikazda bulunan polise ailelerin cevabı, “Dağılmıyoruz, çocuklarımız bırakılana kadar burada bekleyeceğiz” oldu.

Gözaltına alınanların aileleri ve arkadaşları dağılmamakta ve Adliye önünde beklemekte ısrarcı olunca polisin sert müdahalesi ile karşılaştılar. Savcının emri üzerine Adliye önünden ayrılmaları istenen kitleye çevik kuvvet kalkanları ile müdahale ederek Adliyenin karşısındaki kaldırıma sürüklediler. Adliye önünü ve yolu kapattıkları gerekçesiyle kitleye müdahale eden polis bir süre yolu trafiğe kapattı.

HALKTAN MÜDAHALEYE TEPKİ

Adliye önündeki polis müdahalesine etraftaki vatandaşlardan alkışlarla, ıslıklarla tepki geldi.
Polisin saldırısı sırasında Adliyeye gelen Kocaeli Baro Başkanı Tamer Solakoğlu’da polislerle görüşerek sertliğe gerek olmadığını halka müdahale edilmemesi gerektiğini ifade etti.

Gözaltındaki 18 kişiden 10'u tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edilirken, tutuklanması istenenlerin arasında Emek Gençliği il yöneticileri Yağız Sanem ve Okan Başal'la Halkevleri İzmit Şube Yöneticisi Uğur Akalın ve Öğrenci Kolektiflerinden Yankı Subaşı da var.

İZMİT DAYANIŞMA: GÖZALTILAR SERBEST BIRAKILSIN

İzmit Dayanışma Forumu yapmış olduğu bir açıklama ile Kocaeli’de gerçekleştirilen gözaltıları kınadı. Cumhuriyet Parkı’nda bir araya gelen İzmit Dayanışma Forumu üyeleri sabah saatlerinde yapılan ve 18 kişinin gözaltına alınması ile sonuçlanan gözaltı furyasını protesto ettiler. (evrensel)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.