Header Ads

Lice'de 'Duran Kadın' Eylemi: Medeni Yıldırım'ın Annesi İle Yonca S. 'Duran Kadın' Eylemi Yaptı


Diyarbakır'ın Kayacık köyündeki olayda hayatını kaybeden Medeni Yıldırım'ın annesi Fahriye Yıldırım ile Ankara'dan gelen Yonca S. karakol önünde "duran kadın" eylemi yaptı.

28 Haziran'da 1 kişinin ölümü 9 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan olayın meydana geldiği Kayacık Jandarma Karakolu önünde bir araya gelen Yıldırım ve Yonca S. el ele tutuşarak durma eylemi başlattı.

Yonca S. yaptığı açıklamada, "duran kadın" eylemi için Ankara'dan geldiğini belirterek, daha önce de Gezi Parkı'na yönelik çıkan olaylarda hayatını kaybeden Ethem Sarısülük'ün hayatını kaybettiği yerde 30 saatlik durma eylemi yaptığını söyledi.

Sarısülük'ten birkaç gün sonra da Medeni Yıldırım'ın hayatını kaybettiğini ifade eden Yonca S. faillerin bulunmasına katkı sunmak ve annelerin acısını paylaşmak için Kayacık köyüne geldiğini belirtti.

Yonca S. amacının farkındalık yaratmak olduğunu vurgulayarak, şöyle dedi:

"Bu gençler orantısız güç kullanılarak hayatını kaybetti. Faillerin bulunmasını istiyorum. Bu nedenle eylemi Medeni Yıldırım'ın annesi Fahriye Yıldırım ile yapıyorum. Eylemimiz yarın sabaha kadar sürecek. Ethem Sarısülük'ün kardeşinin buraya gelmesinden sonra yapacağımız ortak basın açıklaması ile eylemi sona erdireceğiz."

Fahriye Yıldırım ise oğlunun faillerinin bulunmasını isteyerek, "Oğlum karakol yapımını protesto etmek için buradaydı. Olaydan iki gün önce köye gelmişti. Dilerim oğlumun ölümü son ölüm olur. Biz barış ve çözüm istiyoruz. Bu köyde karakol yapılmasını istemiyoruz" diye konuştu. (aa)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.