Header Ads

Melih Gökçek Ankara'da Vandalizm Müzesi Kuruyor: Vandalizm mi, Gezi Belleği mi? (Video Haber)Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara’daki Gezi eylemlerinde hurdaya dönen otobüslerden Vandalizm Müzesi kuracağını açıkladı.

Otobüslerin üzerindeki yazılar bir Vandalizm Müzesi’nden çok Gezi ruhunu yansıtan, Gezi direnişinden izler taşıyan politik bellek müzesi olma özelliği taşıyor.Hürriyet gazetesinden Oğuz demir'in haberine göre, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, önceki günkü toplantısında Gezi Parkı eylemleri sırasında zarar gören kamu mallarının sergileneceği bir Vandalizm Müzesi açılması kararlaştırıldı. AKP’nin önergesi, CHP ve MHP ’li üyelerin ‘hayır’ oyuna karşın oyçokluğuyla Meclis’ten geçti.

Müzenin yeri olarak da Akköprü metro istasyonunun önündeki alan belirlendi. Toplantıda CHP ve AKP'li Meclis üyeleri arasında sert tartışmalar yaşandı.

Gökçek, eylemler sırasında zarar verilen bir belediye otobüsünün önünde zafer işareti yapan 3 gencin fotoğrafını göstererek, “Ellere bakın, zafer işareti yapıyor. Neyin zaferini kazandınız? Arkadaki aracı perişan ettiniz, Milletin malını yak, şu hale getir. Sonra zafer işareti yap. Tüküreyim böyle zaferin içine” dedi.

Kamuya ve özel şahsa ait tahrip edilen mallardan üzüntü duyduğunu dile getiren CHP Grup Başkanvekili Yaşar Çatak ise, “Bu tahrik edici davranışlardan kaçınılması gerektiğini düşünüyorum. İlla bunu yapacağız, bu müzeyi kuracağız diyorsanız o zaman buraya Ethem Sarısülük’ün de bir heykelini dikin” diye konuştu. (Hürriyet)

(vagustv/hürriyet)
foto: arşiv/Başka Haber

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.