Header Ads

Mısır'da Görev Yapan 4 Gazeteci Gözaltına Alındı


Mısır'daki olayları takip etmek için Başkent Kahire'ye giden STAR TV ve A Haber ekipleri ordu tarafından gözaltına alındı.

Mısır'da darbe sonrası yaşananları görüntülemek üzere ülkede görev yapan 4 Türk gazeteciye gözaltı. Star TV muhabiri Murat Uslu ve kameraman Zafer Karakaş, A Haber televizyon kanalı muhabiri Fatih Er ve kameraman Tufan Güzelgün çekim yaptıkları esnada ordu mensuplarınca gözaltına alındı.

A HABER EKİBİ GÖZALTINDA

Mısır'da Nasır City bölgesinde çekimden dönen A Haber televizyon kanalı muhabiri Fatih Er ve kameraman Tufan Güzelgün gözaltına alındı.

TRT ekibi ile bölgede çekimden dönen Er ve Güzelgün, Mısır Yabancı Basın Merkezi'nden akreditasyonları ve basın kartları bulunmadığı gerekçesiyle askerler tarafından gözaltına alındılar.

STAR TV MUHABİRLERİ DE GÖZALTINA ALINDI

Yaklaşık 1 saat önce Star Televizyonu'nda muhabir olarak görev yapan Murat Uslu ile kameraman Zafer Karakaş da gözaltına alınmıştı.

Uslu ile Karakaş'ın, gözaltına alındıktan sonra diğer meslektaşları ile çalıştıkları kuruluşu telefonla aradığı öğrenildi.

Türkiye'nin Kahire Büyükelçiliği yetkilileri, söz konusu olay ile ilgili çalışma başlattıklarını, Uslu ve Karakaş'ın gözaltında tutulduğu yeri tespit etmeye çalıştıklarını ve söz konusu gazetecilerin serbest bırakılması için Mısır makamlarıyla temasa geçildiğini ifade etti.

Basın Konseyi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre; Star TV muhabiri Murat Uslu ve kameraman Zafer Karakaş'ın Mısır ordusu tarafından gözaltına alındığı haberi üzerine, Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç gazetecilerin can güvenliklerinin sağlanarak, en kısa sürede bırakılmaları konusunda Dışişleri Bakanlığı'na başvuruda bulundu.

(aa)
foto: washington post

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.