Header Ads

Mısır'da Kriz Derinleşiyor: Asker Mursi Yanlılarına Ateş Açtı


Mısır'da kitlesel halk hareketi sonrasında Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin ordu tarafından devrilmesini protesto edenlere ateş açıldı.

"Cumhuriyet Muhafızları Karargahını basmak istediler"

Mısır silahlı kuvvetlerinden yapılan açıklamada, bu sabah Kahire'nin Salah Salim caddesi üzerindeki Cumhuriyet Muhafızlarının binasına girmek isteyen silahlı kişilerle girişilen çatışmada 1 subay hayatını kaybettiği, 1 askerin de yaralandığı bildirildi.

Açıklamada, "sılahlı saldırganlar yaklaşık 200 kişiydi. Ellerinde yüklü miktarda ağır ateşli silah ve mühimmat vardı. Ayrıca yanlarına molotof yapımında kullanılmak üzere şişe de bulunuyor. Kalabalık kitle halinde göstericiler Cumhuriyet Muhafızlarının binasına girmek istemeleri ve 1 Subay'in ölümü 1 askerin'de yaralanması sonucu askerler ateş açmak zorunda kaldı" denildi.

Salah Salim caddesinin trafiğe açıldığı, saldırganların yakalandığı ve yargı önüne çıkarılacakları belirtti.

Mursi'nin üyesi olduğu Müslüman Kardeşler hareketinden yapılan açıklamada, devrik liderin tutulduğu sanılan Cumhuriyet Muhafızları kışlasının önünde oturma eylemi yapanlara açılan ateşte en az 30 kişinin öldüğü belirtiliyor.

Sağlık Bakanlığı ise ölen 34 kişiden birinin subay olduğunu kaydetti.

Mursi'ye destek için başkent Kahire'nin Nasr kentindeki Rabiatu'l-Adeviyye Meydanı'nda toplanan göstericiler, dün akşam saatlerinde Mursi'nin gözetim altında tutulduğu öne sürülen Cumhuriyet Muhafızları Karargahı'na yürüme kararı almıştı.

Nur Partisi görüşmelerden çekildi

Ordu yönetimiyle muhalefet temsilcilerinin görüşmeleri sonunda Geçici Cumhurbaşkanı olarak atanan Anayasa Mahkemesi Başkanı Adli Mansur, seçimlere gidileceğini söylemiş, ancak bir tarih vermemişti.
Bir haftayı aşkın süredir ülke tarihinin gördüğü en kitlesel gösterileri düzenleyen muhalefet gruplarıyla, Mursi'nin göreve iadesini isteyenler zaman zaman sokaklarda karşı karşıya geliyor.

Çıkan çatışmalarda şimdiye kadar 100'den fazla kişinin öldüğü ifade ediliyor.

Bu arada, Mursi'nin görevden alınmasını destekleyen Selefi-İslamcı çizgideki Nur Partisi, sabaha karşı meydana gelen olayı "katliam" diye nitelendirerek, Geçici Başbakan belirlenmesi için yürütülen görüşmelerden çekildiğini duyurdu.

(ajanslar/bbc/dw)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.