Header Ads

Özgür Nehirler İçin 'Büyük Atlama': Hasankeyf'ten Burdur'a #DirenNehir Dendi


Her yıl tüm Avrupa'da düzenlenen Big Jump (Büyük Atlama), Türkiye'de de Hasankeyf'ten Burdur'a, Samsun'dan İzmir'e birçok noktada gerçekleştirildi. Birçok kişi Avrupa ile aynı saatte nehirlerin ve büyük suların geleceğine dikkat çekmek için kendilerini suya bıraktı.

Tüm Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de birçok nehrin üzerindeki tehditlerin başında barajların geldiği bilinirken, Türkiye'nin biyolojik çeşitliliğinin yüzde 80'inin akarsular üzerinden yapılan değişimlerin sonucunda tehlike altında.

Anadolu'nun hemen hemen tüm dereleri, nehirleri enerji üretimi gerekçesiyle şirketlere devredilerek yöreye can veren akarsular barajlara, borulara, tünellere borulara ve tünellere hapsediliyor.

Büyük atlamanın Türkiye’de ilk defa gerçekleştiği, UNESCO Dünya Mirası kriterlerinin onda 9'unu sağlayan dünya üzerindeki tek yer ve Türkiye'deki son büyük doğal nehir olan Dicle Nehri üzerinde kurulması planlanan Ilısu Barajı yapıldığı takdirde Yukarı Dicle Vadisi ve 10 bin yıllık tarihi Hasankeyf kenti geri dönüşü olmayacak bir şekilde yok olacak ve on binlerce insan yurtlarını terk etmek zorunda kalacak.

İşte tüm bu hukuksuzluklara dikkat çekmek isteyen birçok kişi 30 akarsuya atlayarak doğa katliamlarını protesto etti.

Nehirlerin yaşam kaynağımız olduğunu ifade eden Doğa Derneği Genel Müdürü Engin Yılmaz, “Gezegenimizde yaşamın temel kaynağı olan su, devlet ve şirketlerin acımasız uygulamaları nedeniyle ne yazık ki her geçen gün bu özelliğini kaybediyor. Oysa bizler suyla olan bağlarımızı yeniden hatırlamak, suyla bütünleşmek ve yaşam kaynağımızı korumak istiyoruz. Bugün Anadolu’nun dört bir yanında nehirlere ve onların beslediği göl ve denizlere atlayarak, yaşamın kaynağı suya şükranlarımızı sunduk. Nehirlerimizden başlayarak doğanın haklarının geri verilmesini talep ediyoruz. Gezi direnişiyle yeni bir boyut kazanan 'hak' talebimiz birgün tüm nehirlerin özgürlüğüne kavuşmasıyla amacına ulaşmış olacak” dedi.
Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.