Header Ads

Tahliye Edilen Bayrakçı Ali Sarıçiçek: "Türkiye'de Adalet Yere Düşmüş"


Gezi Parkı olaylarının ardından 6 Temmuz'da gözaltına alınan ve çıkarıldığı mahkemece tutuklanan bayrak satıcısı Ali Sarıçiçek ile 7 kişi tahliye edildi. Sarıçiçek, tahliyeyi halayla kutladı.

Sarıçiçek'in ve diğer tutukluların avukatı Tülay Odabaş dün Çağlayan'da bulunan İstanbul Adalet Sarayı'na giderek müvekkillerinin tahliyesi yönünde talepte bulunmuştu. Talebi değerlendiren nöbetçi 6. Sulh Ceza Mahkemesi, Ali Sarıçiçek’in de aralarında bulunduğu 8 şüphelinin tahliyesine karar verdi. Tahliye kararında, “Şüpheliler hakkında uygulanan tutuklama tedbiri ile verilmesi beklenen ceza arasındaki orantılılık ilkesi gereğince tutuklama kararlarının kaldırılması" denildi.

Ancak şüpheliler hakkında adli kontrol tedbiri konuldu. 8 şüphelinin de her gün mesai saatleri içinde karakola giderek imza atma şartı getirildi.

Ali Sarıçiçek’in de aralarında bulunduğu 8 şüpheli “Görevi yaptırmamak için direnme ve toplantı ve yürüyüşleri kanunuma muhalefet" suçlarından tutuklanmıştı.

TAHLİYE MÜJDESİ, GÖRÜŞ SONRASI GELDİ 

Gezi Parkı olaylarıyla ilgili 6 Temmuz'da gözaltına alınan ve çıkarıldığı mahkemede tutuklanan Ali Sarıçiçek'i avukatı Tülay Odabaş ve oğlu Selami (17) cezaevinde ziyaret etti. Ziyaretin ardından basın mensuplarına açıklama yapmak için hazırlanan avukat Odabaş'a adliyeden Sarıçiçek'in tahliye olduğu haberi geldi. Avukat Tülay Odabaş ve Selami Sarıçiçek (17), öğlen saatlerinde Metris Cezaevi'ne geldi. Odabaş, yaklaşık iki saat kaldıkları cezaevi çıkışında basın mensuplarına açıklama yapmak için hazırlandı. Tam bu sırada Odabaş'ın cep telefonu çaldı. Asistanının baktığı telefonda Ali Sarıçiçek'in tahliye edildiği haberi geldi. Avukat Tülay Odabaş, "Şu anda tahliye oldukları haberini aldık. Daha önce de beyan etmiştik. Türkiye'de maalesef yasaları uygulamak hakime göre savcıya göre değişiyor. Demek ki, şu anda yasaları doğru yorumlayan doğru uygulayan bir hakime denk gelmiş dosyamız ki müvekkillerimiz tahliye olmuş. Bu da ülkemiz adına sevindirici" dedi.Avukat Tülay Odabaş ve beraberindekiler daha sonra Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na gitmek üzere bir taksiye binerek yola çıktı.

MERHAMET SARIÇİÇEK: "ADALET YERİNİ BULDU"

Gezi Parkı olaylarının ardından 6 Temmuz'da gözaltına alınan ve çıkarıldıkları mahkemede tutuklanan bayrak satıcısı Ali Sarıçiçek'in de aralarında bulunduğu 8 kişi, tahliye edildi. Sarıçiçek'in avukatı Tülay Odabaş da Çağlayan'da bulunan İstanbul Adalet Sarayı'na gelerek mahkemenin tahliyeye ilişkin kararını aldı. Adliye önünde bekleyen Ali Sarıçiçek'in eşi Merhamet Sarıçiçek de tahliye kararına sevindiğini belirttİ. Merhamet Sarıçiçek, "Tahliye kararına çok sevindik. Çünkü haksız yere hiçkimsenin özgürlüğü elinden alınamaz ki. Haksız yere yatmalarının hiçbir anlamı yoktu. Adalet yerini buldu" dedi.

"EŞİMİN TAHLİYE EDİLDİĞİNİ TELEVİZYONDAN ÖĞRENDİM"

Eşi Ali Sarıçiçek'in ekmeğini kazanmak için çalıştığını söyleyen Merhamet Sarıçiçek, "11 günden beri ne çektiğimizi bir Allah, bir biz biliyoruz. Bizim suçumuz yoktu. Biz her tarafta bayrak satan insanlarız. Biz Kazlıçeşmede de bayrak sattık, onun parasını yedik. Biz burada da satarız" diye konıştu. Eşi Ali Sarıçiçek'in tahliye edildiğini televizyondan öğrendiğini söyleyen Merhamet Sarıçiçek, "8 kişinin serbest bırakıldığını öğrenince hemen adliyeye koştum. Çocuklarımda babalarının tahliye olmasına sevindi" ifadelerine konuştu.


BAYRAKÇI ALİ SARIÇİÇEK TAHLİYEYİ HALAYLA KUTLADI

Gezi Parkı olaylarıyla ilgili 6 Temmuz'da "Görevi yaptırmamak için direnme ve toplantı ve yürüyüşleri kanunuma muhalefet" suçlarından gözaltına alınan çıkarıldığı mahkemede tutuklanan 8 kişi için bugün tahliye kararı çıkmıştı. Kararın duyulmasının ardından tutuklu yakınları saat 16.00'da Metris Cezaevi önünde toplandı. Bayrakçı Ali Sarıçiçek'in eşi ve 5 çocuğu da cezaevi önünde bekleyenler arasında bulunuyordu. 5 saat süren bekleyiş sırasında tutuklu yakınları "Gel Gel", "Bu daha başlangıç mücadeleye devam" ve "Her yer taksim her yer direniş" şeklinde slogan attı. Saat 20.45'te ise tutuklu bulunan 8 kişi Metris Cezaevi'nden çıkmaya başladı. Kapı açıldığı sırada kalabalık hep bir ağızdan ıslık çalıp alkış gösterisinde bulundu. Çıkan tutuklular eşlerine, çocuklarına ve sevenlerine sarılıp hasret giderdi.

GEÇ DE OLSA ADALET YERİNİ BULDU

Bayrakçı Ali Sarıçiçek tahliye olduğu için çok mutlu olduğunu söyleyerek, "Geç de olsa adalet yerini buldu. Ama geç gelmiş adalet adalet değildir. Türkiye'de adaletin yerlere düştüğünü görüyorsunuz. Cezaevinde o kadar çok insan var ki; Haksız ve suçsuz yere yatıyor. Hiç birinin suçu kanıtlanmamış. Delillerden suçlulara değil de, suçlulardan delillere gitmeye çabalıyorlar" dedi.

Kendisini eskiden aldığı cezalardan dolayı suçladıklarını söyleyen Sarıçiçek "Ben cezamı yatmışım, çekmişim. Beni niye bununla yargılıyorsunuz. Ben çıkmasam ne olacak. Evin ekmek kaynağı benim. Ben olmasam ne olacak. En büyük çocuğum nasıl yetişsin bütün aileye. Bana iş veren yok, 5 tane çocuğum var. ben çoluğumun, çocuğumun rızkı için bayrak satıyorum" dedi.

Bayrakçı konuşmasını şöyle sürdürdü; "Memurlara hakaret ettiğim söyleniyor, öncesine bakın. Ne anamı koydu, ne avradımı koydu. Polis resmen beni isyana teşfik etti. Benim amacım orada bayrak satmaktı. Bu olayda bize destek çıkan milletvekilleri, duyarlı vatandaşlar, ve avukatlarımıza çok teşekkür ediyorum"

Hasret giderilmesinin ardından tahliye olanlar ve yakınları el ele tutuşup halay çekti. Bir vatandaşın söylediği türkü eşliğinde çekilen halaya avukat Tülay Odabaş da eşlik etti. Yarım saat süren tahliye sevincinin ardından 8 kişi aileleriyle cezaevi önünden ayrıldı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.