Header Ads

Taksim Dayanışması: Taleplerimizin Arkasında Durmaya Devam Edeceğiz


Taksim Dayanışması, bu akşam yaşanan polis saldırısının ardından Makine Mühendisleri Odası'nda basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısına DİSK'ten Önder Akay, TTB'den Hüseyin Demirdizen, TMMOB'dan Sami Yılmaztürk ve KESK'ten Mustafa Turgut ile ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, SYKP'den Tuncay Yılmaz, HDK Yürütme Kurulu Üyeleri Şamil Altan ve Kadir Akın ile Milletvekili Levent Tüzel katıldı.

Demirdizen, İstanbul Valisi Mutlu'nun gündüz saatlerinde yaptığı açıklamalara dikkat çekti. Demirdizen, “Türkiye bir kara mizah ülkesi haline geldi. 'Ben 15.00'te parkı açtım sizi de tutukluyorum' demek ne anlama geliyor” diye konuştu.

DİSK yöneticisi Önder Atay, “Taksim Dayanışması'nın sekreterliğini yürüten arkadaşlarımızın da aralarında olduğu 32 arkadaşımız gözaltına alındı. AKP hükümeti sanıyor ki bu, halkın mücadelesini, dayanışmasını durduracak. Gözaltı ile halkın kazanımlarını geri çekebilecek. Öyle bir şey mümkün değil. Taksim Dayanışması olarak taleplerimizin takipçisiyiz, olmayı da sürdüreceğiz” diye konuştu.

Haftalardır insanlar tonlarca gaza maruz kaldığını hatırlatan Atay, "Ama yaptığı açıklamalara bakarsak sanki bu gazı İstanbul Valisi yedi. Vali, parka insanların gitmesi ve konuşması için izin alınması gerektiğini iddia ediyor. Anayasa bellidir. Bizim yani Taksim Dayanışması'nın amaçları bellidir. Gözaltına alınanlar bellidir. Belli olmayan bu iktidarın ülkeyi götürmek istediği yerdir. Kimliği belli olmayan eli palalı, eli silahlı olan yandaş kişilerdir. Bu ülkenin vatandaşları olarak endişe ediyoruz" diye konuştu.

Gezi parkı direnişi boyunca ana taleplerinden birinin "halka yönelik şiddetin durdurulması" olduğunu belirten Akay, Taksim Dayanışması'nın taleplerini bir kez daha sıralayarak, AKP hükümeti ve İstanbul Valisi'ne gözaltına alınanların derhal serbest bırakılmasını istedi.

TMMOB'dan Sami Yılmaztürk, polis saldırısı sırasında kendisinin de Taksim Meydanı'nda olduğunu hatırlattı, "Elimizde gaz maskemiz bile yoktu" dedi.

Polisin, Taksim Gezi Parkı'nda ailelerin ve çocukların bulunduğu sırada gaz attığına dikkat çeken Yılmaztürk, "Biz kalemle ve düşünce ile mücadele veriyoruz" diye konuştu.

Yılmaztürk, Taksim Planı'nı iptal eden dava kararının bugün tebliğ edildiğini söyledi, "Taleplerimizin arkasında durmaya devam edeceğiz" dedi.

Bir soru üzerine Demirdizen, direniş boyunca 4 kişinin yaşamını yitirdiğine dikkat çekti, "Bu durum, plan tadilatıyla ortadan kaldırılacak bir durum değildir" diye konuştu.

Bu arada gözaltına alınanların sayısının 80 olduğu açıklanırken, Taksim Dayanışması yarın saat 10.30'da Taksim Hill Otel'de basın toplantısı düzenleyecek. (etha)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.