Header Ads

Yeni Şafak'tan Ali Ağaoğlu'na Rüşvet Suçlaması: 'Eski Vakıfbak Genel Müdürü'ne Kredi Karşılığında 3 Daire Verdi'


Yenişafak Gazetesi, rüşvet verdiğini iddia ettiği Ağaoğlu'nu manşetine taşıdı.

Ali Ağaoğlu ile Yeni Şafak arasındaki gerilim tırmanıyor. Ağaoğlu'nun dava açmasının ardından Yeni Şafak "İşte Rüşvetin Belgesi" başlıklı bir haber daha yayınladı.

İşte gazetede yayınlanan Recep Yeter imzalı o haber:

İhaleleri ve projeleri için yüklü finansman desteği aldığı Vakıfbank'ın yöneticilerine ve yakınlarına hediye ettiği dairelerle gündeme gelen işadamı Ali Ağaoğlu'nun (Ali İbrahimağaoğlu), verdiği rüşvetin belgesi de ortaya çıktı.

TOKİ iştiraki Emlak GYO'nun kritik arsa ihalelerini kazanarak sükse yapan Ağaoğlu'nun, ihaleler için gerekli teminat mektuplarını aldığı ve konut kredisi için kolaylıkla anlaşmalar yaptığı devlet bankası Vakıfbank'ın eski Genel Müdürü Bilal Karaman'ın eşine 3 adet daire hediye ettiği iddia edilmişti.

Ağaoğlu'nun bu dairelerin parasını, kendi şirketi olan Akdeniz İnşaat ve Eğitim Hizmetleri A.Ş. hesabından çekerek ödediği belgelendi.

Rüşvetin belgesi, Yeni Şafak'ın 2011 yılında gündeme getirdiği rüşvet haberini yalanlayan ve Vakıfbank'ta şirketlerinin herhangi bir hesabı bulunmadığını iddia eden Ağaoğlu'nun açtığı dava sonucu mahkemenin talebi üzerine dosyaya girdi.

'HESABIM YOK' DEMİŞTİ
Yeni Şafak'ın haberi üzerine Ali Ağaoğlu, iddiaları yalanlayarak dava açmıştı. Anadolu Yakası 20. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen davada mahkeme, Vakıfbank Anadolu Kurumsal Merkez Şubesi'ne yazı yazarak Hümeyra Karaman'a ait dairelerin ücretinin nasıl ödendiğini sordu.

Vakıfbank'ın verdiği cevap ise Ağaoğlu'nun verdiği rüşveti açıkça ortaya koydu.

Bankanın 21 Mayıs 2013'te verdiği cevapta Hümeyra Karaman'ın sözkonusu dairelerin ücretinin 01.02.2008 tarihinde kasa hesabından ödendiği belirtilerek şöyle denildi:

'193 bin 500 TL'lik üç adette toplam 580 bin 500 TL kasa hesabına giriş yapılarak Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Hesabına (Proje Havuz Hesabı) yatırılmıştır. Sözkonusu işlemlere ilişkin fişler üzerinde KK (Kasa Karşılıklı) ibaresi yer aldığından ve pikür dökümü (adet-tutar) yapılmadığından işlemlerin tediye karşılığı (kasa hesaptan çıkış) olup olmadığına bakılmıştır. Akdeniz İnş. ve Eğitim Hizmetleri A.Ş.'ye ait 2049057 nolu hesaptan 580 bin 500 TL tutarında kasa hesabı ile çekiliş yapıldığı görülmüştür.' Hümeyra Karaman'a verilen daireler için kasası kullanılan Akdeniz İnşaat A.Ş., Ali Ağaoğlu'nun şirketlerinden sadece biri.

Vakıfbank Ağa'sı

Ali Ağaoğlu'nun Vakıfbank'la sıkı ilişkisi 2006 yılında bankanın, 6 ayrı TOKİ projesinde yer alan 6 bin 220 konuta ucuz kredi imkânı sunmasıyla başladı.

İstanbul, Tekirdağ ve İzmir'de düşük faizlerle gerçekleşen anlaşmadan en kârlı çıkan şirket Ağaoğlu olmuştu.

Ayazağa'da 242 dönümlük arazi ihalesi ise Mimarlar Odası'nın itirazı sonucu Ağaoğlu'na kalmış, arazi için ödenecek 200 milyon TL teminatla 173 TL'lik ödemeyi Ağaoğlu, özel ilişki içinde olduğu Vakıfbank sayesinde tedarik etmişti.

Yeni Şafak skandalı böyle duyurmuştu

Yeni Şafak, 18 Temmuz 2011 tarihinde 'Ağaoğlu rüşveti verdi, oldu' başlığıyla verdiği haberde TOKİ iştiraki Emlak GYO'nun kritik arsa ihalelerini kazanarak sükse yapan Ağaoğlu'nun, ihaleler için gerekli teminat mektuplarını aldığı ve konut satışları için gerekli konut kredisi anlaşmaları yaptığı Vakıfbank'ın eski Genel Müdürü Bilal Karaman'ın eşi Hümeyra Karaman ile Vakıfbank'ın bazı üst düzey yöneticilerine çok sayıda daire hediye ettiği dile getirilmişti.

Haberde, 'hediye' edilen daireler için Akdeniz İnşaat'ın hesaplarından çekilen paranın Karaman adına Emlak Konut GYO hesabına yatırıldığı ifade edilmişti.

Recep Yeter / Yeni Şafak

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.