Header Ads

Yolsuzlukla Suçlanan İspanya Başbakanı Rajoy İstifa Etmeyeceğini Açıkladı


Bir ödenek skandalıyla bağı olduğu iddialarından dolayı istifa etmesi çağrısı yapılan İspanya başbakanı, "şantaja" boyun eğmeyeceğini söyledi.

Mariano Rajoy, İspanya halkının kendisine verdiği görevi tamamlayacağını söyledi.

Çağrılar, El Mundo gazetesinin, Rajoy'un iktidardaki Halkçı Parti'nin eski saymanı Luis Barcenas'a destek mesajları attığını yazmasının ardından geldi.

Bu sırada Barcenas mahkemede bir kez daha Rajoy'a 2008 – 2010 yılları arasında gizli ödenekten para ödendiği iddialarını yineledi.

Yolsuzluk ve vergi kaçırma suçlamalarıyla tutuklanan Barcenas iddiaları reddediyor.

Rajoy ise görevini kötüye kullandığı suçlamalarını reddediyor ama mesajları gönderdiğini reddetmiyor.

Başbakan, duruşunun demokrasiye; ve siyasi müdahale olmadan adaletin yerini bulmasına bağlılığını gösterdiğini söylüyor.

Rajoy’u yalan söylemekle suçlayan ana muhalefet partisi Sosyalist Parti'nin lideri Alfredo Pérez Rubalcaba, Başbakan’ın Halk Partisi’nin kara parası konusunda baştan itibaren bilgi sahibi olduğunu söyledi. Rubalcaba, Rajoy'u görevinden ivedilikle geri çekilmeye davet etti.

Başbakan 'inkâr et' diye mesaj çekmiş 

İktidardaki Halk Partisi’nin (PP) 20 yıl boyunca mali işler sorumluluğunu yürüten Luis Bárcenas, yolsuzluk operasyonu kapsamında geçen ay tutuklanmıştı.

Yolsuzluk ve kayıtdışı bağış çemberinin işleyişine açıklık getiren Luis Bárcenas, aralarında Başbakan Mariano Rajoy‘un da bulunduğu Halk Partisi üst düzey yöneticilerinin işadamlarından kayıt dışı para tahsil ettiğini, bunun karşılığında inşaat izinleri ve ihaleler dağıtıldığını anlatmıştı.

Skandalı araştıran "El Mundo“ gazetesi, Başbakan Rajoy ile Bárcenas arasındaki yazışmaları yayınladı. Haberde, "partisinin eski mali işler sorumlusu Luis Bárcenas‘a gönderdiği kısa mesajların, Başbakan Rajoy’un tüm gelişmelerden haberdar olduğunu ortaya koyduğu“ vurgulandı. Haberde, Mariano Rajoy’un "kayıt dışını sorarlarsa inkâr et“ diye mesaj gönderdiği de ileri sürüldü.

(bbc türkçe/dw türkçe)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.