Header Ads

Özel Yetkili Mahkemeler Seçimlerden Önce Kaldırılacak


Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Özel Yetkili Mahkemeler ile ilgili yasal düzenlemenin Meclis seçim için tatile girmeden Genel Kurul'dan geçirileceğini açıkladı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Özel Yetkili Mahkemelerin (ÖYM) kaldırılmasına ilişkin düzenlemeyi Meclis' seçim tatiline girmeden Genel Kurul'dan geçireceklerini açıkladı.

Hakim ve savcı adaylarının kura çekiminde konuşan Bozdağ, ÖYM'lerin ellerindeki dosyalar bitene kadar çalışmasını öngören geçici ikinci maddenin de kaldırılacağını söyledi.

Bozdağ, "Daha önce kaldırmak istediğimiz ancak birtakım nedenlerden dolayı kaldıramadığımız bu mahkemelerle ağır ceza mahkemeleri arasındaki ayrımı kaldırıyoruz" dedi.

Meclis'in yerel seçim yüzünden Şubat sonunda tatil edilmesi planlanıyor.

Özel yetkili savcılıklar bekliyor
Özel Yetkili Mahkemelerin kaldırılacağı bilgisi Ankara'daki savcılıklara da iletildi. Başsavcıvekilliği, karışıklık ve mağduriyet yaşanmaması için özel yetkilerin kaldırılmasına kadar beklenmesini, dosyaların yasal değişikliğin ardından mahkemelere gönderilmesini istedi.

Gezi Soruşturması, DHKP-C'nin AKP Genel Merkezi'ne yönelik saldırısıyla ilgili soruşturmalar tamamlandığı halde yargılama aşamasına geçilemedi. Bu soruşturmalar için özel yetkili savcılıkların kaldırılmasını bekliniyor.

Eleştirilerin odağında
Özel yetkili savcılığın mahkeme kararı olmadan telefon dinlemesi yapması çok eleştiriliyor. Ergenekon ve Balyoz davaları ile KCK'lıların yargılanması sürecinde CHP ve BDP'nin kaldırılmasını talebi 17 Aralık'ta yapılan yolsuzluk ve rüşvet operasyonu hükümet kanadında karşılık buldu.

Başbakan Tayyip Erdoğan İran'a gitmeden önce havaalanında özel yetkili mahkemelerin kaldırılacağını açıkladı. Erdoğan "Özel Yetkili Mahkemeleri kaldırmayı kesinlikle hedeflemiş durumdayız. Terörle Mücadele Kanunu (TMK) aynı şekilde kaldırmayı, ama buradaki TCK'na aktarılması gereken maddeleri aktarma gibi bir hedefimiz var. Ve Özel Yetkili Mahkemeleri kaldırarak, bu mahkemeleri tamamıyla Ağır Ceza Mahkemelerine devretmek suretiyle artık bu süreci kapatmış olacağız." ifadelerini kullandı.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu da özel yetkili mahkemelerin kaldırılması önerisini getirmişti. Feyzioğlu’nun önerisi Özel Yetkili Mahkemelerin bu isimle faaliyete geçtiği 5 Temmuz 2012 tarihi sonrası açılan davaların tekrar görülmesini içeriyor.

Adı değişti
Özel Yetkili Mahkemeler Devlet Güvenlik Mahkemeleri'nin yerine 2005'te kuruldu. Adı, 5 Temmuz 2012 tarihinde Terörle Mücadele Mahkemeleri olarak değiştirildi, ancak yetkileri hemen hemen aynı kaldı. Özel Yetkili Mahkemeler ellerindeki dosyalar bitince tasfiye olacaklardı ancak önlerine gelen yeni dosyalar nedeniyle bu gerçekleşmedi. Özel Yetkili Mahkemelerin kaldırılmasının ardından dosyalar Ağır Ceza Mahkemelerine gönderilecek.

(Al Jazeera Türk)
Çizgi: Vedat Kemer

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.