Header Ads

Mehmet Baransu "Gülen’i Bitirme Kararı 2004’te MGK’da Alındı" Haberi Nedeniyle İfade Verdi


Taraf gazetesi yazarı Mehmet Baransu'nun, gazetesinde yayınlanan Milli Güvenlik Kurulu belgesiyle ilgili soruşturma kapsamında 'şüpheli' sıfatıyla ifadesi alındı.

Taraf gazetesi, Mehmet Baransu'nun imzasıyla 28 Kasım 2013'te, “Gülen’i Bitirme Kararı 2004’te MGK’da Alındı” manşetini atmıştı. Haberde, Milli Güvenlik Kurulu belgesi de yayınlanmıştı. Haberin yayınlanmasının ardından Taraf gazetesi hakkında, Başbakanlık,  Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve Milli Güvenlik Kurulu Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu.

Soruşturma 'terör' savcısında
Yetkisizlik kararıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın İstanbul’a gönderdiği dosya, terör soruşturması kapsamına alındı. Soruşturma  Terörle Mücadele Kanunu'nun 10. maddesiyle yetkili Abdullah Mirza Coşkun’a verildi.

Baransu bu kez 'şüpheli' olarak adliyede
Soruşturma kapsamında Mehmet Baransu geçtiğimiz hafta ifadeye çağrıldı. Avukatı ile birlikte Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na gelen Baransu, terör savcısı Çoşkun’a şüpheli sıfatıyla ifade verdi.

‘Belgeyi kim verdi’ sorusu
Al Jazeera'nin adliye kaynaklarından aldığı bilgiye göre, Baransu’ya savcılık sorgusunda haberde yer alan ‘MGK belgesini nasıl ve kimden temin ettiği’ soruldu. Baransu ve avukatı bu soruya ‘Basın Kanununa göre gazetecinin haber kaynağını açıklamama hakkının’ olduğunu hatırlatarak cevap vermedi. “Devlet güvenliğine ilişkin belgeleri temin etme” ile suçlanan Baransu’ya ‘casusluk suçlamasına yönelik’ soru sorulmadığı da belirtildi.

Savcı gizlilik istedi, mahkeme kabul etti
Soruşturma dosyasının verildiği Savcı Coşkun, geçtiğimiz haftalarda dosyaya “gizlilik kararı” koyulmasını talep etti. Savcılık talep yazısında, “Dosyada bulunan evrakın şüpheliler ve vekilleri tarafından incelenmesinde sakınca bulunması gerekçesiyle soruşturma dosyasında bulunan evrakın, müdafi ve suçtan zarar gören vekili tarafından incelenmesi ve suret alınması hakkının kısıtlanmasına karar verilmesi talep edilir” dendi.

TMK 3 No’lu hakimlik bu talebe olumlu yanıt verdi ve dosyaya gizlilik kararı koydu. Mahkemenin kararında şu ifadeler yer aldı:

“Şüpheliler hakkında devam eden soruşturma kapsamında, soruşturmanın özelliği, örnek alınması halinde, soruşturmanın amacının tehlikeye düşebileceği kanaati oluştuğundan, soruşturma dosyasında bulunan ve yukarıda belirtilen evrakın soruşturma süresince müdafii, suçtan zarar görev vekili, şüpheliler tarafından incelenmesini ve suret alınması hakkının kısıtlanmasına karar verildi”

(Selahattin Günday/Al Jazeera Turk)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.