Header Ads

Ekmeleddin İhsanoğlu: 'İnşallah Pazar Günü İpi Göğüsleyeceğim'


Seçim gezilerini sürdüren cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, Samsun’a gelerek vatandaşlarla buluştu. Çarşı esnafını gezen İhsanoğlu, çay içmek için oturduğu çay ocağında yaşadığı bir olayı anlatarak gençlerin çok bilinçli olduğunu bu sebeple kazanacağını söyledi.

İstanbul’dan tarifeli uçakla Çarşamba Havaalanı’na gelen İhsanoğlu’nu burada CHP, MHP milletvekilleri ve il başkanları ile Bağımsız Milletvekili Ertuğrul Günay karşıladı.

Seçim otobüsüyle şehir merkezinde tur atan cumhurbaşkanı adayı İhsanoğlu, daha sonra Fatih Sultan Mehmet Çarşısı ile Mecidiye Çarşısı’nı gezerek esnaf ve vatandaşlarla selamlaştı.

Çay içmek için oturduğu çay ocağında kendisine Yörük Türkmen Yağlığı hediye edildi.

Seçim gezileri boyunca kendisinin farkını 3 kelime ile tezgâhtar bir kızın ortaya çok güzel ve veciz bir sözle koyduğunu anlatan Ekmeleddin İhsanoğlu yaşadığı diyalogu şöyle anlattı:

"Esnaf ziyareti yaptığım sırada tezgâhın başında duran genç bir kızımız bana dönerek ‘oyumu size vereceğim’ dedi. Neden diye sordum o da ‘çünkü açılımınızı biliyoruz’ demesi beni çok memnun etti. Yani gençlerimizde eğer böyle bir şuur var ise bu iş bitmiştir. Yeter ki sandıklara kediler falan karışmasın."

Çarşı esnafını gezmeye kaldığı yerden devam eden İhsanoğu, daha sonra STK temsilcileriyle Büyük Samsun Oteli'nde bir araya geldi.

Büyük Samsun Oteli’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan İhsanoğlu, "Cumhurbaşkanı köprü, okul, cami açmaz. Onu hükümetin başı yani başbakan yapar. Cumhurbaşkanı yol yapmaz yol gösterir. Anayasada bellidir. Kuvvetler ayrılığı vardır. Hepsinin tek adamda toplandığı sisteme diktatörlük derler." dedi ve Türkiye’nin rejim arayışında olmadığının altını çizdi.

İhsanoğlu dış politika meselelerine de değinerek "Türkiye kendi dış politika prensiplerinden biraz ayrıldı. Çünkü bunlardan biri Arap kardeşlerimizin kavgalarına taraf olmamak idi. Bu çok doğru bir prensiptir. Başka ülkeler bunu yapıyor. Biz de böyle yapıyorduk. Ama bozuldu. Bu düzeltilmesi gereken bir husustur." açıklamasını yaptı.

TBMM’deki partilerin dışında 14 partinin desteğini aldığını vurgulayan İhsanoğlu, "TBMM’deki 2 parti benim adıma mutabık kaldılar. Biri CHP gibi Türkiye’nin en eski partisi, diğeri MHP gibi çok uzun yıllardan bu yana Türk milliyetçiliğini temsil eden parti. Bu iki partinin bu konuda uzlaşması tarihi bir gelişmedir, takdire şayandır." diye konuştu.

70’li yıllarda cumhurbaşkanı konusunda anlaşılamadığı için Türkiye’nin büyük bir siyasi kriz yaşadığını hatırlatan İhsanoğlu şöyle konuştu:

"12 Eylül bunun sonucudur. Meclis'teki 2 partinin yanı sıra bağımsız milletvekilleri de desteklerini ilan ettiler. Bu ülkede mevcut tüm partiler yetkili kurullarını toplayıp destek açıkladılar. Çok sevindirici. İnşallah pazar günü ipi göğüsleyeceğim. Buna proje diyorlar. Evet, bu bir milli mutabakat projesi."

İnsanların korku içinde olduğunu, düşüncelerini özgürce ifade edemediğini belirten İhsanoğlu, "İnsanlar rahat konuşamıyor. Millette ayrışma korkusu var. Alevisin, Zaza’sın diye sesler çıkmaya başlamış. Milletimiz bunu duymak istemiyor. Bu topraklarda bu millet bin senedir huzur içinde yaşıyor. Bu endişeleri kadın, erkek, genç, yaşlı herkesin ağzından dinliyorum. Türkiye’nin bundan kurtulması lazım diyorlar. Bunun bir istikbal mücadelesi olduğunu görüyorum. Sessiz yığınların pazar günü gerçek oyunu göstereceğinden eminim." şeklinde konuştu.Büyük Samsun Otel'deki basın toplantısı ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile yapılan söyleşi sonunda otelin kapısında bekleyen seçim otobüsüne binerken İhsanoğlu bir sürprizle karşılaştı. 10 yaşındaki Emine Eylül Akşar, Ramazan Bayramı'nda biriktirdiği harçlıkları cumhurbaşkanı adayı Prof. Dr.İhsanoğlu’na seçim çalışmalarında kullanması için verdi. Bu jest karşısında eşi ile birlikte ilk önce şaşıran ve duygulanan İhsanoğlu küçük Eylül’ü elinden öperek kutladı, teşekkür etti.

Küçük Emine ayrıca cumhurbaşkanı adayı İhsanoğlu için yazdığı, "Bir Dünya İsterim" isimli şiiri okudu ve takdim etti. Şiirdeki;
"Bir dünya isterim
Çocukların çıkarlar üzerine ölmediği,
Bir memleket isterim
Ayakkabı kutularının olmadığı,
Bir cumhurbaşkanı isterim ki
Çalan çırpan değil, ekmeğime el uzatan değil,
Dürüst namuslu bir başkan, Ekmeleddin Başkan." sözleri İhsanoğlu’nu bir kez daha duygulandırdı.

Küçük Emine ise "Ben bayram harçlıklarımı biriktirerek Samsun’a gelecek cumhurbaşkanı adayı Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu amcaya vermeyi istedim. Ailem bu düşüncemden dolayı beni tebrik etti. Bugünü bekledim ve harçlığımı verdim. Çok mutluyum. Benim elimi öpmesi beni şaşırttı." dedi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.