Header Ads

Artvin Hopa'da sel felakete dönüştü: 8 ölü, 17 yaralı

cihan

Artvin Valisi Kemal Cirit, yaşanan sel olayında 8 kişinin hayatını kaybettiğini, biri kayıp 17 kişinin ise yaralı olarak hastanelere kaldırıldığını söyledi.

Artvin'de gece başlayan yağış sebebiyle meydana gelen sel felaketi nedeniyle şimdiye kadar 8 kişinin hayatını kaybettiği belirlendi.

Sel felaketi ile ilgili açıklama yapan Artvin Valisi Kemal Cirit "Maalesef dün geceden beri yağan yağışlar bu gece 12'den sonra etkili ve şiddetli hale dönüşmüş ve ilimiz etkilenmiştir. Yağış sonrası Borçka Hopa arası çeşitli noktalardaki heyelanlar dolayısıyla kapanmıştır. Şu an itibari ile de trafiği henüz verebilmiş değiliz. Fakat tek şeritten buradaki 20 aracımız yapılan çalışma ile kurtarılmış durumda. Tek geçiş vermenin yollarına bakmaktayız. Fakat Hopa'dan geliş istikametimizde yoğun bir birikme var. Henüz onu tahliye edebilmiş durumda değiliz. Bir de Hopa-Arhavi arasında özelikle restoranın olduğu alanda maalesef deniz tarafı açık olmak kaydıyla dağ tarafında trafik akışını sağlayamamış durumdayız. Ve şu an özelikle Hopa istikametine doğru gidecek araçlarımıza elzemlik durumu söz konusuysa Erzurum istikametine yönlendirmekteyiz. Bu son afet durumuyla birlikte yaşadığımız heyelanların sonucunda valilik kriz koordinasyon merkezini oluşturduk." ifadelerini kullandı.

Şu an için Hopa'nın Koyuncular köyüne kadar yolun açılabildiğini belirten Vali Cirit "Fakat bizi üzen husus can kaybı yaşamış olmamızdır. Kesinleşmiş olmamakla birlikte Hopa merkez Orta mahallesinde çöken bir evde 3 vatandaşımız, Yoldere köyünde 2'si anne kız olmak üzere 3 vatandaşımız, Yeşilköy köyünde enkaz altında bulunan 1 vatandaşımız, Eşmekaya köyümüzde 1 vatandaşımız olmak üzere 8 vatandaşımızı kaybettik. Merkezde 1 çocuğumuz kayıp, 17 vatandaşımız yaralı olarak, hastanelere nakledilmiş durumdadır." dedi.

Vali Cirit, kriz masasının Artvin Valiliği sitesinden zaman zaman bilgilendirme yapmaya devam edeceğini bildirdi.

Kemal Kılıçdaroğlu, Artvin Valisi ile görüştü

Artvin Valisi Kemal Cirit ile telefonda görüşen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Artvin’de yaşanan sel baskını ile ilgili bilgi aldı.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu, Artvin halkına geçmiş olsun dileklerini iletti. Kılıçdaroğlu, sel baskınında yaşamını yitiren 8 vatandaşa Allah’tan rahmet dilerken, kayıp 2 vatandaşın en kısa sürede sağ olarak bulunmasını umduğunu belirtti.

Kılıçdaroğlu tarafından görevlendirilen CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan başkanlığında bir heyet de incelemelerde bulunmak üzere Artvin’e hareket etti.

Sel felaketinde ölenlerin isimleri belli oldu

Artvin'de yaşanan sel felaketi nedeniyle hayatını kaybedenlerin isimleri belli oldu. Selde Hacer Kara (56), Altan Kara (60), Funda Toksoy (41), Sabri Acıbadem (41), Nermin Demir (59), Emniyet Gedik (55), Ünsal Gedik (41) ve Erdal Eren Gedik (17) hayatını kaybetti. Sel sularına kapılıp kaybolduğu belirtilen 5 yaşındaki Taha Su isimli çocuğun aranmasına ise devam ediliyor.

Bu arada Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, incelemelerde bulunmak üzere ilçeye geldi. Hopa Devlet Hastanesi’nde tedavi gören yaralıları ziyaret eden Bakan Eroğlu, Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından bölgede yağış olacağı konusunda pazar günü bir uyarı yapıldığını, 4 ayda yağacak yağışın 6 saatte yağdığını belirtti. Eroğlu, hastane önünde yakınlarını kaybedenlere başsağlığı diledi.

Hayatını kaybedenlerin yakınları Lazca ağıtlar yaktı. Ölenlerden Emniyet Gedik, Ünsal Gedik ve Erdal Eren Gedik'in akrabaları gözyaşlarına boğuldu. Ölenlerin gün içerisinde defnedilmesi bekleniyor. Öte yandan Meteoroloji İl Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre ilçeye 4 aylık yağışın 6 saat içerisinde düştüğü öğrenildi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.