Header Ads

Almanya'nın Ankara büyükelçisi, Erdoğan’ı hicveden şarkı nedeniyle Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı

DW Türkçe/Spiegel

Spiegel Online'ın haberine göre, Almanya Büyükelçisi Martin Erdmann, Kuzey Almanya Radyo Televizyon Kuruluşu'nda (NDR) yayınlanan bir mizah programı nedeniyle Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

Spiegel Online'ın haberine göre geçen Salı sabahı meydana gelen görüşmede "extra 3" adlı mizah programının 17 Mart tarihli yayınında yer verilen bir şarkı gündem edildi. Habere göre Erdmann, Dışişlerinde uzun bir savunma yapmak zorunda kaldı.

Diplomatik krize neden olan şarkı “Erdowie, Erdowo, Erdogan” adını taşıyor. Şarkı, Alman şarkıcı Nena'nın 80'lerde hit olan "Irgendwie, irgendwo, irgendwann" adlı şarkısına Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hicveden sözler yazılarak hazırlanmıştı.

Şarkıda Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı görüntüleri eşliğinde Erdoğan'ın lüks harcamalarda bulunduğu ifade edilmişti.

Türkiye'de basın özgürlüğüne yönelik kısıtlamalara dikkat çekilerek “Erdoğan'a uymayan bir şey yazan gazeteci sabah kendini hapiste bulur” ifadelerine yer verilmişti. Ayrıca 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne polisin sert müdahalesi, Türkiye'nin Kürt politikası ve IŞİD'e yaklaşımı şarkıda eleştiri konusu edilmişti.

Normalde kamu yayın kuruluşu NDR kanalında yayınlanan program, o gece yine bir kamu yayın kuruluşu olan Alman Birinci Kanalı ARD'de yayınlanmıştı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.