Header Ads

CHP'li Fatma Kaplan Hürriyet Kocaeli'deki rehabilitasyon merkezindeki çığlıkları Aile Bakanı'na sordu

kocaeligazetesi.com.tr

İzmit ilçesinde sabah saatlerinde faaliyet gösteren çocuk-kadın sığınma evi bahçesinde yaşananlara şahit olan iki üniversite öğrencisi, olayları kameraya almış ve sosyal medyada paylaşmasıyla gündem oluşturmuştu. Olayda sığınma evi bahçesinde bulunan kadın ve çocuklar sinir krizi geçirmişçesine bağırmaya başlamış ve zorla binaya sokulduklarında vazgeçmemiş ve pencerelere çıkarak çığlıklar atarak yardım istemiş ve soyunma odalarında kameralar olduğunu söylemişlerdi. CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet yardım çığlıklarına sessiz kalmadı ve yaşanan olayları meclise taşıdı.

SORUŞTURMAYA KONU EDİLSİN

Olayla ilgili konuşan Hürriyet, “Yaşanan olayın vahametini tam olarak henüz bilemiyoruz. Ancak bir yerde huzursuzluk olduğu ve olumsuzlukların yaşandığı, iki üniversite öğrencisinin de kayda aldığı görüntülerde aşikar. Yardım çığlıkları ve iddiaların soruşturmaya konu edilmesini doğru buluyoruz” dedi.

Açıklamalarına devam eden Milletvekili Hürriyet, Türkiye’de bu tarz mide bulandıran olaylara daha sık rastladıklarını dile getirerek, “Hükümet bu tarz olayları önleme çalışmaları yapmak yerine, olaylar yaşandıktan sonra cezalandırma politikası gütmektedir. Oysa olaylar yaşanmadan önce de önlemler alınabilir. Nitekim Türkiye’de son zamanlarda kurum ve derneklerde artan taciz, tecavüz ve şiddet olayları toplumu kırılma noktasına getirmiş, insanlar her türlü olumsuzluktan ciddi anlamda etkilenmeye başlamışlardır. Kocaeli’de yaşanan bu olay da, toplumu kıracak ve ciddi anlamda etkileyecektir. Bunun olumsuzluğun en aza indirilmesi ve getirdiği sorumluluğun altında kalınmaması gerekmektedir” açıklamasında bulundu.

SORULAR

Kocaeli’nin İzmit ilçesinde bulunan rehabilitasyon merkezi ya da sığınma evinde 30.03.2016 tarihinde yaşanan olayın aslı nedir? Yaşanan olumsuzluktan sorumlu olan kişiler hakkında ne gibi bir yaptırım söz konusu olacaktır? Yaşanan olayla ilgili bakanlığınız bir soruşturma başlatacak mıdır? Pencerelerden yardım isteyen kadın ve çocukların iddia ettiği gibi soyunma odalarında kameralar var mıdır? Toplumda artan ve akıllarda soru işaretleri, vicdanlarda nefret yaratan bu tarz olayların önüne nasıl geçilmesi planlanmaktadır?

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.