Header Ads

Erdoğan: 'Rıza Bey’in avukatları gerekli cevabı vereceklerdir ve kendisini de savunacaklardır'

cha foto:cumhurbaşkanlığı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Washington'a hareketinden önce yaptığı açıklamada İranlı Rıza Sarraf'ın tutuklanmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan, "Bu konu aslında ülkemizi ilgilendiren bir konu olmadığı gibi, kara para aklama konusu mudur değil midir bunun gerekçesini bilmeden böyle bir değerlendirme yapmayı uygun bulmuyorum. Rıza Sarraf ile ilgili varsa bir şey, onu zaten orada Rıza Bey’in avukatları da gerekli cevabı vereceklerdir ve kendisini de savunacaklardır." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Washington Zirvesi'ne katılmak üzere Atatürk Havalimanı'ndan ABD'ye hareket etti. Hareket öncesi Devlet Konukevi'nde ziyarete ilişkin açıklamalarda bulunan Erdoğan, basın mensuplarının da soruların cevapladı.

ABD'de tutuklanan Rıza Sarraf ile ilgili bir soruyu da değerlendiren Erdoğan, şunları söyledi:

"Bu konu aslında ülkemizi ilgilendiren bir konu olmadığı gibi, kara para aklama konusu mudur değil midir bunun gerekçesini bilmeden böyle bir değerlendirme yapmayı uygun bulmuyorum. Ancak kara paranın babaları orada duruyor. Burada duranlara acaba oradaki yetkili merciler bir uygulama yaptılar mı? Bakın geçenlerde ABD’deki hukuk büroları çok ilginç suç duyurularında bulundular. Bu paralel devlet yapılanmasının Amerika’da birçok eğitim öğretim kurumları var. Bunların içinde Amerika’nın Charter Schoolları var. Bunları en güzel şekilde, çok sinsice, akıllıca sövüşlediler ve sövüşlemeye de devam ediyorlar. Bunlar ufak rakamlar değil, 100 milyon dolarları aşan rakamlar. Önce bunlara yönelik bir adım atsınlar. Bunlara yönelik bunlar daha hiçbir adım atmadılar. Bu bir kişi değil, 10 kişi değil, 100 kişi değil, binlerce kişi burada bu uygulamayı yapıyorlar. Bunların da banileri giriyorlar, çıkıyorlar. Bu konuda kendilerini uyardık. Dedik, bu kişi ülkemizde bu kara para aklamayı yaptığı gibi, bu kara para aklama noktasında, bu kişinin koordine ettiği kişiler ülkemizde ya şu anda tutuklu, bir kısmı da firarda. Bunları da duyurduğumuz halde, ne yazık ki dostumuz Amerika’daki yetkililer buna karşı en ufak bir duyarlılık göstermediler. Rıza Sarraf ile ilgili varsa bir şey, onu zaten orada Rıza Bey’in avukatları da gerekli cevabı vereceklerdir ve kendisini de savunacaklardır. Bu zaten ülkemizle alakalı bir konu da değildir."

(OBAMA İLE GÖRÜŞME) KENDİSİYLE İKİLİ GÖRÜŞME YAPACAĞIZ'

Obama ile bir görüşme olup olmayacağına yönelik soruyu da cevaplayan Erdoğan, "Birçok liderlerle görüşmeler yapacağız. Obama ile de bu şekilde görüşme planladılar ve görüşmeler yapıldı. Orada bu toplantılarda nasıl G-20’de yaptıysak aynı şekilde orada da, çünkü sadece bu Sayın Obama’nın ikili bir görüşme için davetine icabetle değil, bir zirveye davetle gittiğimiz bir toplantıdır. Takdir edersiniz ki 50’yi aşkın liderler olacak. Onların ciddi bir kısmı ile orada ikili görüşmeleri olacaktır. Biz de kendisi ile ikili bir görüşme yapacağız. Bu görüşme ne kadar sürer, o görüşmenin gündemi ile, toplantının akışı ile alakalı bir konu olacaktır." ifadelerini kullandı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.