Header Ads

Rıza Sarraf'ı tutuklatan Preet Bharara'nın portresi: 'Wall Street'i suç üstü yakalayan adam'

sputnik/bbc türkçe

Rıza Sarraf'ın tutuklandığı yolsuzluk soruşturmasını yürüten ABD'li savcı Preet Bharara, sadece işadamları değil, diplomat; siyasetçi ve bankacılara yönelik yolsuzluk soruşturmalarıyla adını duyurmuş bir hukukçu.

Adı 17-25 Aralık yolsuzluk soruşturmalarıyla anılan İran asıllı işadamı Rıza Sarraf, New York Güney Bölge Savcısı Preet Bharara’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında Maimi’de tutuklandı.

Sarraf’ın da adının yer aldığı 21 sayfalık iddianamede imzası olan Bharara, diplomat, siyasi ve bankacılara yönelik yolsuzluk soruşturmalarıyla adını duyurmuş bir hukukçu. Eğitimini Harvard Üniversitesi ve Columbia Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamlayan Bharara, 2009 yılında New York savcısı olmasının ardından silah ve uyuşturucu ticaretiyle suçlanan zanlılarla mücadelesiyle ün kazandı.

Bharara'nın kamuoyunda tanınan bir isim haline gelmesi ise Bank of America'yı mortgage usulsüzlüğü ile hükümeti dolandırmakla suçlamasıyla oldu.

WALL STREET'TE YÖNELİK 'AGRESİF' SORUŞTURMALAR

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, içeriden bilgi alınarak yapılan yasadışı piyasa işlemlerini inceleyen Bharara ve ekibi, finans şirketi Galleon Group yöneticileri Raj Rajaratnam, Rajat Gupta ve Anil Kumar dahil 60 kişi hakkında dava açmıştı. O davalarda Raj Rajaratnam 14 yıl hapis cezasına çarptırılmış, Bharara ise "Savcılık dairemiz şirket suçlarının üzerine gitmede lider rol üstlenmeye devam etmiştir. Bu süreçte agresif soruşturma metodları ve daha önce hiç görülmemiş taktikler uygulanmıştır" demişti.

Yolsuzlukla mücadele etmesiyle Time’a kapak olan Bharara, için dergi, "Savcı Preet Bharara şimdiden Wall Street'in önemli isimlerini saf dışı bıraktı. Daha yeni başlıyor" diye yazmıştı.

Öte yandan Bharara'nın büyük bir başarı olarak nitelediği o davalarda yasal sınırları zorladığı ve hatta kimi zaman aştığı da iddia ediliyordu. Son olarak Mart ayının başında Bharara tarafından yargılanan bir Hedge fon yöneticisi David Ganek'in şikayeti mahkeme tarafından kabul edildi ve savcı Bharara'nın görevi kötüye kullanmak ve anayasal hakların ihlali suçlamalarıyla yargılanmasının önü açıldı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.