Header Ads

20. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri adayları açıklandı

ajanslar

İlk Türk kadın oyuncu Afife Jale anısına bu yıl 20'ncisi düzenlenen Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri'nin 2015-2016 sezonu adayları açıklandı.

20. Yapı Kredi Tiyatro Ödülleri Jüri Başkanı Doç. Dr. Merih Tangün, adayların açıklanması dolayısıyla Four Seasons Hotel'de düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, tiyatrolarda sahnelenen oyunların artmasının sevindirici olduğunu dile getirdi. Tangün, Türkiye'nin en prestijli ve en uzun soluklu ödülü olan Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri'nin bu yıl 20'nci yaşını kutladığını ifade ederek, bu anlamlı senede, jürinin bir parçası olmaktan onur duyduklarını belirtti.

Yapı Kredi Sanat Danışmanı tiyatro sanatçısı Haldun Dormen de Afife Jale'nin tiyatro dünyasına katkısının büyük olduğunu ifade etti. Afife Jale'ye duyduğu saygıdan dolayı böyle bir etkinliğe öncülük ettiğini dile getiren Dormen, "Benim çok büyük tutkuyla yapmak istediğim bir şeydi. Afife'yi hiç tanımadım ama ona karşı duyduğum saygıdan dolayı böyle bir şey yapmak istedim ve oldu. Şimdi Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri, 20. yılını kutluyor. Bu ödüllerin bence tiyatro dünyasına katkısı büyük. Çok ciddi bir ödül. Çok ciddi şekilde çalışılıyor ve oylanıyor." ifadelerini kullandı.

Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Emre Kınay da bu tür organizasyonların önemine işaret ederek, "Biz tiyatro yapanların dışında, tiyatronun konuşulduğu alanlar bu organizasyonlar. Esas mesele bu zaten. Vatandaşa, 'İnsanlar oyunları izliyor. Anlatılan senin hikayen. Gel sahip çık. Biz bunları beğendik, sana da işaret ediyoruz. Bunları izle. Diğerlerini de izle, bizim görmediğimiz bir şey varsa sen de onu bize göster' demek aslında. Tiyatro, gerçek anlamıyla bu ortamlarda anılıyor. Benim için kutsal ve makbul olan, tiyatronun 365 gün içerisinde 1 gün daha konuşuluyor olması." değerlendirmesinde bulundu.

Ödüller, 11 ayrı kategoride veriliyor

Yılın En Başarılı Prodüksiyonu adayları olarak Tatbikat Sahnesi'nden An - Blink, Tatbikat Sahnesi'nden Antabus, BGST'den Kim Var Orada?, İBŞŞT'den On İkinci Gece ve Bakırköy Belediye Tiyatrosu'ndan Yanlışlıklar Komedyası gösterildi.

Yılın En Başarılı Yönetmeni adayları olarak An - Blink ile Erdal Beşikçioğlu, Kim Var Orada? ile BGST, Tiyatro Boğaziçi, On İkinci Gece ile Serdar Biliş, Yanlışlıklar Komedyası ile Tim Supple ve Antabus ile İlham Yazar gösterildi.

Yılın En Başarılı Kadın Oyuncu adayları An / Blink ile Sezin Akbaşoğulları, Soğuyunca Acımaya Başlar ile Özlem Zeynep Dinsel, Sessizliğin İçinden Ebru Aytürk Evren, Kar Küresinde Bir Tavşan ile Pınar Çağlar Gençtürk, Antabus ile Nihal Yalçın gösterildi.

Yılın En Başarılı Erkek Oyuncuları adayları olarak Nihayet Bitti ile Emre Kınay, On İkinci Gece ile Levent Öktem, Bunu Ben de Yaparım ile İbrahim Selim, Machbet / İki Kişilik Kâbus ile Erkan Uyanıksoy, Kim Var Orada ile Cüneyt Yalaz;

Yılın En Başarılı Yardımcı Erkek Oyuncusu adayları Göl Kıyısı ile Ushan Çakır, Yanlışlıklar Komedyası ile Ali Çelik, Aşk Delisi ile Beyti Engin, Kabileler ile İbrahim Halaçoğlu, Kim Var Orada ile İlker Yasin Keskin;

Yılın En Başarılı Kadın Oyuncu adaylarına Kabileler ile Tuğçe Altuğ, Özel Kadınlar Listesi ile Başak Daşman, Yalınayak Müzikhol Gülhan Kadim, Yoldan Çıkan Oyun ile Defne Koldaş, On İkinci Gece ile Özge Özder;

Yılın En Başarılı Sahne Tasarımı adayları olarak An - Blink ile Erdal Beşikçioğlu, Yanlışlıklar Komedyası ile Kerem Çetinel, On İkinci Gece ile Gamze Kuş, Machbet / İki Kişilik Kâbus İle Lucile Larour ve Patricia Ulbricht ve Kış Dönümü ile Taciser Sevinç;

Yılın En Başarılı Giysi Tasarımı Ödülleri adayları olarak Ayak Takımı Arasında ile Canan Göknil, Hayal-i Temsil ile Nihal Kaplangı, Yanlışlıklar Komedyası ile Sadık Kızılağaç, On İkinci Gece ile Gamze Kuş, Dil Kuşu ile Tomris Kuzu;

Yılın En Başarılı Sahne Müziği Ödülleri adayları olarak On İkinci Gece ile Çiğdem Erken, Dil Kuşu ile Çiğdem Erken, Kış Dönümü ile Özgehan Özturan, Hayal-i Temsil ile Tuluğ Tırpan, Antabus ile Onur Yüce;

Yılın En Başarılı Işık Tasarımı Ödülleri adayları olarak An - Blink ile Mustafa Bal, Antabus ile Mustafa Bal, Yanlışlıklar Komedyası ile Yakup Çartık, On İkinci Gece ile Cem Yılmazer, Kış Dönümü ile Cem Yılmazer;

Yılın En Başarılı Genç Kuşak Sanatçısı Ödülleri adayları olarak Köprüden Görünüş ile Aykut Akdere ve Nazlı Bulum, Di Tuwaletê De ile Alan Ciwan, Yalınayak Müzikhol ile Murat Kapu ve Son Zenne ile Yarkın Ünsal gösterildi.

İlk kez "Haldun Dormen Özel Ödülü" verilecek

Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri'nin fikir öncüsü Haldun Dormen'e teşekkür etmek amacıyla, bu seneden itibaren yılın en başarılı komedi ya da müzikal daldaki oyuna verilecek "Haldun Dormen Özel Ödülü"nün ilk sahibi ise "Yoldan Çıkan Oyun" oldu.

"Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü"ne Seray Şahiner layık görülürken, "Yapı Kredi Özel Ödülü" bu yıl Prof. Dr. Cevat Çapan'a verildi.

Türk tiyatrosunu desteklemek amacıyla 20 yıl önce başlatılan Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri'nde, "Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü"nü ise Prof. Dr. Dikmen Gürün alacak.

Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri'nde ayrıca, en iyi yardımcı erkek ve kadın oyunculara, genç kuşak sanatçılara, müzik, ışık, giysi ve sahne tasarımlarına da ödül verilecek.

Ödüller, 25 Nisan'da Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilecek törenle, 11 ayrı kategoride sahiplerini bulacak.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.