Header Ads

Ali İsmail Korkmaz Davası: 2. yargılamada da aynı cezalar verildi, fırıncılar tahliye edildi

dha/başka haber

Kayseri 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi, açıkladığı kararında sanıklara yine daha önce verilen cezaların verildiğini açıkladı.

Buna göre, Afyonkarahisar'da tutuklu polis memuru Mevlüt Saldoğan hakkındaki yeniden 10 yıl 10 ay, Çorum E Tipi Cezaevi'nde tutuklu polis memuru Yalçın Akbulut'a da 10 yıl hapis cezası verdi. Afyonkarahisar E Tipi Cezaevi'nde tutuklu fırıncılar İsmail Koyuncu, Ramazan Koyuncu ve Muhammet Vatansever’e de yine 6'şar yıl 8'er ay hapis cezası. Daha önce tahliye olan Ebubekir Harlar'a 3 yıl 4 ay hapis cezası verildi. Tutuksuz sanıklar polis memurları Hüseyin Engin ve Şaban Gökpınar'in ise beraat ettiği açıklandı.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar İsmail Koyuncu, Ramazan Koyuncu ve Muhammet Vatansever’in, tutuklu bulundukları süreyi göz önüne alarak tahliye edilmesine karar verdi.

ANNE KORKMAZ: BU ÜLKENİN ADALETİ BUYMUŞ

Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz, karara ilişkin "Bu ülkenin adaleti buymuş. Başka bir şey demiyorum. 19 yaşındaki bir çocuğun değeri bu kadarmış" dedi. Baba Şahap Kormak ise, katillerin korunduğunu savundu. Ağabey Gürkan Korkmaz, "Aynı karar verildi maalesef. Hayal kırıklığına mı uğradık? Hayır. Adalet duygumuz yine yara aldı. Bu karardan tatmin değiliz. Bu davanın yine takibindeyiz. Fırıncılar açısından tahliye kararı verildi. Biz tabii yine Yargıtay’a başvurumuzu yapacağız" diye konuştu.

AİLESİ BU KEZ YARGITAY'A KARAR YÖNÜNDEN BAŞVURACAK

Korkmaz ailesinin avukatı Ayhan Erdoğan ise mahkeme sonrası karara itiraz edeceklerini belirterek, şöyle konuştu:

"Önceki kararın tekrarı verildi. Mevcut cezaya göre tahliyeler olabilir. Asli kusurlu polisler açısından tahliye yok. Onlar açısından ceza diğerlerine göre daha yüksek. Bizim beklentimiz; kasten öldürme ile ilişkili olduğu için sivil olan bu fırıncıların tahliyesine ilişkin. Bugün uygun gibi görünen karar Yargıtay aşamasında temyiz taleplerimiz kabul görürse, tekrar tutuklama ile sonuçlanabileceğini düşünüyoruz. Bu tatmin edici bir karar değildir. Bunlar korumaya yönelik kararlardır. Kamu görevlileri böyle korunduğu sürece Türkiye’de işkence ve işkenceye benzer şekilde sonuçlanabilecek fiillerle yurttaşların ölümü sonlanmaz. Yani kararı yerinde bulmadığımızı ifade ediyorum."
Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.