Header Ads

Bursa’da gölet yapımı için 8 bin çam ağacı kesildi: ‘Bursa’nın soluk borusu kesiliyor'

Namık Göz/dha

Bursa’nın Keles ilçesindeki Kocayayla’da, yapımı devam eden gölet için 8 bin çam ağacı kesildi. Bölgeye giden CHP’li Kayışoğlu gördüğü manzaraya tepki gösterdi.

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Bursa’nın Keles ilçesine 5 kilometre uzaklıkta bulunan ve her yıl Türkmen Şenlikleri’nin yapıldığı Kocayayla yakınlarında gölet yapımı için ağaç kesimi yapıldığını öğrenince partisinin İlçe Yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte bölgeye gitti.

Orman Müdürlüğü’nün ihalesini alan Keles Tarımsal Kooperatifi tarafından kesimlerin devam ettiğini gören Kayışoğlu, cep telefonuyla görüntü çekerek, gördüklerini anlattı.

‘Neye hizmet ediyor’

Kayışoğlu, çok kısa sürede bölgede gölet yapımı için 8 bin ağacın kesildiğini söyledi.

Kayışoğlu, “Bizler, gölet yapılmasın demiyoruz ama bir şey yaparken, neye hizmet ettiğimize bakmalıyız. Kocayayla gibi Bursalıların soluk borusu olan bir yaylayı gölet yapacağız diye yok etmeye kalktığınızda ortaya çıkan sonuç, ilerisi düşünüldüğünde kârdan çok daha büyük zarara neden olabilir. Kaldı ki; Kocayayla’ya yapılacak gölet, ne işe yarayacak? Kelesliler bile bilmiyor. Sulama ise neresi sulanacak? Keles Göleti var, Baraklı Göleti var, Gököz Göleti var. 12 bin metreküp çam ağacının kesileceği belirtiliyor. Bu kaç bin ağaç eder? Binlerce çam ağacının yok edileceği göletin etrafında tam üç büyük gölet var. Keles’in içme suyu sorunu da yok” diye tepki gösterdi. Yetkililer, Kocayayla’ya yapılacak gölet inşaatının 455 hektar alanı kapsayacağını ve 14 milyon TL’ye mal olacağını belirtti. Kesilecek ağaç sayısı hakkında bilgi vermeyen yetkililer çalışmaların devam ettiğini sözlerine ekledi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.